menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : ابزارهایی که می کشند و زنده می کنند
ابزارهایی که می کشند و زنده می کنند

ابزارهایی که می کشند، ابزارهایی که زنده می کنند

تلفن های هوشمند پر شده اند از فناوری های جدید و پیش رو و چیزهایی ارائه می دهند که آن ها را از تلفن فراتر برده است. امروزه این امکان وجود دارد که آن ها با ابزارهایی ارتباط برقرار کنند که نقش اساسی در سلامت و زندگی بشر دارند. آن ها آن قدر پیش رفته اند که اکنون می توان از قطعاتشان به عنوان اجزا کلیدی ماهواره های ارزان قیمت و کارامد استفاده کرد. البته آن ها به همان اندازه که سودمند هستند ممکن است دشمنی هم ایجاد کنند. بازار ابزارهای همراه آن قدر سودآور هست که باعث شود برخی از فعالان آن دست به هر کاری بزنند تا خود را بالا بکشند. اینجا حوزه فناوری های همراه است، همه چیز در آن رخ می دهد، چه مثبت چه منفی.

حمایت از قلب

استفاده از دستگاه های تنظیم ضربان قلب امکان نظارت بیشتر بر فعالیت قلب را در اختیار پزشکان قرار می دهد. ابزارهای فعلی که مورد استفاده قرار می گیرند به دلیل سطح تماس کم قلب، کارایی محدودی دارند.
یکی از دلایل این امر این است که قلب هر فرد شکلی منحصر به فرد دارد و ابزارهای کنونی به دلیل این که اندازه مشخصی دارند نمی توانند بر قلب یک بیمار کاملا منطبق شوند. فناوری کنونی نمی تواند سطح کاملی از دیواره خارجی قلب را بپوشاند و این تنها یکی از مشکلات دستگاه های فعلی است. در روش های فعلی از دو الکترود استفاده می شود و در این حالت تماس با بافت مورد نظر، فقط در حد یکی دو نقطه است و این وضوح بسیار کمی است. اما آن چه محققان در صدد دستیابی به آن هستند روشی است که تعداد این نقاط تماس را افزایش دهد. برای حل این مشکل و ارائه دستگاهی که بیشترین انطباق و کارایی را داشته باشد محققان اقدام به ساخت پوسته ای کرده اند که روی قلب شخص بیمار کشیده می شود و چون این ابزار قابل کار گذاشتن در بدن است به پزشکان این امکان را می دهد که قلب را تحت نظر داشته و در صورت لزوم و با استفاده از همین پوسته برخی اقدامات درمانی لازم را اعمال کنند.
ویژگی مهم روش جدید این است که می توان برای هر فرد، پوسته ای مناسب قلب همان فرد تهیه کرد. در این روش که حاصل همکاری دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه واشنگتن و گروهی بین المللی متشکل از مهندسان پزشکی و متخصصان مواد است، پوسته ای قابل ارتجاع و سه بعدی از جنس ماده ای سیلیکونی ساخته می شود که دیواره ی عضله قلب را بخوبی پوشش می دهد. در روش جدید محققان با استفاده از MRI یا اسکن CT، تصویری از قلب فرد بیمار تهیه کرده و با کمک آن مدلی سه بعدی از قلب وی به دست می آورند. سپس با استفاده از یک چاپگر سه بعدی، مدلی فیزیکی از قلب ساخته می شود. در نهایت پوسته ای که باید روی قلب بیمار کشیده شود را با استفاده از این مدل قالب گیری می کنند. این محققان موفق شده اند روی این پوسته، حسگرهای ریزی را چاپ کنند علاوه بر این که با حسگرهای این پوسته علائمی نظیر دما، ضربان و PH قلب قابل اندازه گیری است، می توان از طریق آن در موارد آریتمی، پالسی الکتریکی را به قلب اعمال کرد. چنین حسگری به پزشکان کمک می کند سلامت قلب فرد بیمار را زیر نظر داشته و یک حمله قریب الوقوع قلبی را پیش از این که بیمار هرگونه نشانه فیزیکی نشان دهد پیش بینی کرده و اقدامات درمانی لازم را انجام دهند.
داده های حاصل از چنین پوسته ای را می توان برای اسمارت فون ها ارسال کرد و در این صورت پزشک یا خود بیمار اطلاعاتی دقیق و لحظه به لحظه از وضعیت قلب در اختیار خواهند داشت. باید توجه داشت که تا پیش از این دسترسی به این سطح از اطلاعات از طریق دستگاه های بسیار گران قیمت در آزمایشگاه ها ممکن بود. 


آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


ده نکته کاربردی برای مدیران موفق

چگونه مدیری موفق باشیم؟ وظایف مدیران عالی در تفکر استراتژیک و توسعه و ارتقای اهداف بلندمدت سازم

ادامه مطلب

بکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی دارد

آشنایی با بکس بادیبکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی داردابزار آلات بادی، ابزارآلات قدرتمندی هستند

ادامه مطلب

غادة السمان در چند سطر

غادة السمان در چند سطرنویسنده، شاعر و یکی از بنیان‌گذاران شعر نو در ادبیات عربمتولد سال 1942، دمشق،

ادامه مطلب

معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا به دنبال ایده‌های خلاقانه برای چیدمان گل در خانه و محل کار خود هستید؟ اگر می‌خواهید به دکور

ادامه مطلب


امروز : 660
دیروز : 3037
هفته گذشته : 25423
ماه : 127445
کل بازدید : 8685127
کاربران آنلاین : 9کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.