menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : مردی با نصف مغز و یک زندگی عادی
مردی با نصف مغز و یک زندگی عادی

به نظر می رسد انسان می تواند حتی با نصف مغز هم یک زندگی ایده آل و عادی داشته باشد. نمونه واقعی آن مردی شصت ساله در روسیه است. 

این مرد بدون اینکه خود بداند تمام عمرش فقط با نیمی از مغز زندگی کرده است. در حقیقت درون جمجمه این مرد و در مکانی که باید نیمکره چپ مغز او قرار داشته باشد، یک حفره تو خالی وجود دارد.

این مرد یک مهندس بازنشسته ارتش روسیه است و تاکنون بدون هیچ مشکل سلامتی در کنار خانواده خود زندگی می کرده است.
هنگامی که این مرد به دلیل حمله قلبی به بیمارستان منتقل شد، پزشکان با انجام سی تی اسکن متوجه شدند نیمی از مغز او وجود ندارد.
در شرایطی بسیار نادر عدم وجود بخش هایی از مغز به ناتوانی های شدید و حتی مرگ در سن پایین منجر می شود اما جالب آنکه وضعیت این مرد هیچ نشانه ای نداشته و به همین دلیل این نمونه بسیار خاص است. این مشکل هنگامی به وجود آمده که فرد هنوز در رحم مادر بوده است.
دکتر مارینا آنیکینا که درباره این پرونده پزشکی تحقیق میکند در این باره می گوید: «این مرد به دلیل حمله ایسکمی به کلینیکی در جنوب مسکو مراجعه می کند. در این شرایط گردش خون در مغز دچار اختلال می شود. این وضعیت با سکته متفاوت است. همچنین این مرد برای حرکت دادن یک بازو و یک پا مشکل داشت. رادیولوژیست ها توموگرافی رایانشی از مغز او انجام دادند و در کمال تعجب متوجه شدند نیمی از مغز این مرد که حمله ایسکمی در آن اتفاق می افتد، اصلا وجود ندارد و در بخشی از جمجمه که باید قسمت چپ مغز وجود داشته باشد، یک حفره سیاه دیده می شود.» حمله ایسکمی گذرا یا در اصطلاح پزشکی TIA به حالت و شرایطی گذرا و ناپایدار از عملکرد ناقص و ناکامل مغز یا بخشی از آن گفته می شود که دلیل آن اختلال در خون رسانی (ایسکمی) به مغز باشد. به عبارت ساده وقتی خون رسانی به مغز مختل شود، ولی زمان و شدت این اختلال در حدی نباشد که منجر به سکته (مرگ قسمتی از بافت) شود، حمله ایسکمیک گذرا روی می دهد.
به هر حال دانشمندان به این نتیجه رسیدند که در تمام عمر این مرد، قسمت راست مغز او تمام وظایف را انجام داده است. این مرد روسی نخواسته که نامش فاش شود.

آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


با این جملات انگیزشی حال خودتان را خوب کنید و به سمت موفقیت حرکت کنید

یکی از بهترین راه ها برای ایجاد عادت درست فکر کردن، تنها بودن به مدت نیم تا یک ساعت است.پس با خودتان

ادامه مطلب

ارتباط ویروس کووید19 با اضافه وزن بدنمان

از زمان ابتلا به همه گیری، مطالعات بسیاری نشان داد بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 دارای اضافه و

ادامه مطلب

مثبت اندیشی آغاز جهشی در زندگی شما

ارزش های شما، سیستم GPS شما در زندگی ست. تعیین و تنظیم درست شان یکی از مهم ترین قدم ها در تغییر مسیر

ادامه مطلب

با داستان سرایی هر چیزی را به هر کسی بفروشید

کسب و کارتان هر چه باشد به نوعی به حیطه فروش مرتبط می شود. چه بخواهید مشتریانی به دست آورید که محصول

ادامه مطلب


امروز : 1276
دیروز : 1774
هفته گذشته : 10902
ماه : 114485
کل بازدید : 7655876
کاربران آنلاین : 9کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.