menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : مردی با نصف مغز و یک زندگی عادی
مردی با نصف مغز و یک زندگی عادی

به نظر می رسد انسان می تواند حتی با نصف مغز هم یک زندگی ایده آل و عادی داشته باشد. نمونه واقعی آن مردی شصت ساله در روسیه است. 

این مرد بدون اینکه خود بداند تمام عمرش فقط با نیمی از مغز زندگی کرده است. در حقیقت درون جمجمه این مرد و در مکانی که باید نیمکره چپ مغز او قرار داشته باشد، یک حفره تو خالی وجود دارد.

این مرد یک مهندس بازنشسته ارتش روسیه است و تاکنون بدون هیچ مشکل سلامتی در کنار خانواده خود زندگی می کرده است.
هنگامی که این مرد به دلیل حمله قلبی به بیمارستان منتقل شد، پزشکان با انجام سی تی اسکن متوجه شدند نیمی از مغز او وجود ندارد.
در شرایطی بسیار نادر عدم وجود بخش هایی از مغز به ناتوانی های شدید و حتی مرگ در سن پایین منجر می شود اما جالب آنکه وضعیت این مرد هیچ نشانه ای نداشته و به همین دلیل این نمونه بسیار خاص است. این مشکل هنگامی به وجود آمده که فرد هنوز در رحم مادر بوده است.
دکتر مارینا آنیکینا که درباره این پرونده پزشکی تحقیق میکند در این باره می گوید: «این مرد به دلیل حمله ایسکمی به کلینیکی در جنوب مسکو مراجعه می کند. در این شرایط گردش خون در مغز دچار اختلال می شود. این وضعیت با سکته متفاوت است. همچنین این مرد برای حرکت دادن یک بازو و یک پا مشکل داشت. رادیولوژیست ها توموگرافی رایانشی از مغز او انجام دادند و در کمال تعجب متوجه شدند نیمی از مغز این مرد که حمله ایسکمی در آن اتفاق می افتد، اصلا وجود ندارد و در بخشی از جمجمه که باید قسمت چپ مغز وجود داشته باشد، یک حفره سیاه دیده می شود.» حمله ایسکمی گذرا یا در اصطلاح پزشکی TIA به حالت و شرایطی گذرا و ناپایدار از عملکرد ناقص و ناکامل مغز یا بخشی از آن گفته می شود که دلیل آن اختلال در خون رسانی (ایسکمی) به مغز باشد. به عبارت ساده وقتی خون رسانی به مغز مختل شود، ولی زمان و شدت این اختلال در حدی نباشد که منجر به سکته (مرگ قسمتی از بافت) شود، حمله ایسکمیک گذرا روی می دهد.
به هر حال دانشمندان به این نتیجه رسیدند که در تمام عمر این مرد، قسمت راست مغز او تمام وظایف را انجام داده است. این مرد روسی نخواسته که نامش فاش شود.

آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


درمان کوید-19 در خانه: نکاتی برای مراقبت از شما و دیگران

درمان کوید-19 در خانه: نکاتی برای مراقبت از شما و دیگران مراقبت از فرد مبتلا به کوید-19 در خانه؟

ادامه مطلب

مراقبت خوب از چشمان خود را هرگز فراموش نکنیم

مراجعه‎ی منظم به متخصصان درمانی چشم برای جلوگیری از مشکلات بینایی یا کاهش آن مهم است.مشکلات متداول چ

ادامه مطلب

9 سوال قدرتمند که می‌توانند کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشند.

داشتن یک زندگی باکیفیت در مورد لحظاتی است که همه چیز دشوار است اما با این وجود راهی پیدا می‌کنیم ت

ادامه مطلب

آب پیاز چگونه به تقویت موی سر کمک می کند

همگی پیاز را یکی از اجزای ضروری برای بسیاری غذا‌ها با بویی تند می‌شناسیم، ممکن است کاربردهای دیگری ب

ادامه مطلب


امروز : 646
دیروز : 2478
هفته گذشته : 12141
ماه : 70608
کل بازدید : 7930447
کاربران آنلاین : 44کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.