menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : سرگذشت لوگوها
سرگذشت لوگوها

از سرگذشت لوگوها چه می دانیم؟«سامسونگ»
سامسونگ شرکت کره ای واقع در سئول، پایتخت این کشور است. در واقع نام سامسونگ، کلمه ای مرکب از دو واژه در زبان کره ای «هانجو» یعنی واژه سام و سونگ است. سام به معنای عدد سه و سونگ، به معنای ستاره است. پس می توان کلمه سامسونگ را به سه ستاره ترجمه کرد.
بخش سام در این نماد کره ای بیانگر بزرگ و قدرتمند است که نشانگر برنامه های دراز مدت این شرکت برای رشدی فزاینده و عظیم است. واژه «سونگ» نیز به معنی ابدی و جاودانه است. 

«آمازون»
«جف بیزس» بنیانگذار معروف ترین فروشگاه آنلاین جهان، نام آمازون را از یک لغتنامه انتخاب کرد. او ابتدا نام «cadabra» را برای این شرکت برگزید اما هنگامی که دریافت وکیلش این نام را به اشتباه «cadaver» به معنی لاشه و جسد، شنیده، به سرعت تغییر عقیده داد. بیزس نام «آمازون» را به جای آن برگزید. بیزس در بیان علت انتخاب این نام گفته است که اساسا در پی نامی متفاوت و کاملا عجیب و ناآشنا بوده است. همچنین با توجه به این که رودخانه آمازون بزرگترین رود در جهان است، به خوبی گویای هدف اوست که قصد دارد فروشگاهش را بزرگترین فروشگاه آنلاین کتاب در جهان کند. نکته سومی که در انتخاب نام آمازون مهم است، توجه بیزس به این نکته بود که هر نام که با «A» آغاز می شود، در ابتدای فهرست هایی که بر اساس الفبا مرتب می شوند، قرار می گیرد. نکته ای که خود به خود این شرکت را در بالاترین جدول شرکت های بزرگ جهان جای می دهد. کتابخوان یا سخت افزار الکترونیکی Amazon kindle نیز که بخش تابعی از این شرکت است به معنی «برافروختن یا گیراندن آتش» بهترین خواننده الکترونیکی (e_reader) در جهان است. آمازون در ابتدا از نام «فیونا» برای این خواننده الکترونیکی استفاده کرد اما کارکنان شرکت نام «کیندل» را پیشنهاد دادند که استعاره ای برای خواندن و برانگیختن هیجان فکری ناشی از مطالعه و ذوق دانستن است.

«اینستاگرام»
هدف بنیانگذار این شرکت آن بود که نامی بیابند که دقیقا بیانگر هدف و عملکرد این شبکه اجتماعی باشد. عملکرد این شبکه چیست؟ ثبت و ضبط چیزها دقیقا در این لحظه و در این جا! اینستاگرام، شبکه اجتماعی همرسانی عکس و ویدئو است که این امکان را به کاربران خود می دهد که عکس ها و ویدئوهایشان را در دیگر شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و فلیکر همرسانی کنند.

«ادوبی»
این شرکت که به خاطر نرم افزارهای قدرتمند گرافیکی اش شهرت دارد، هم مثل بسیاری از برندهای مشهور دنیا کارش را با سرمایه ای کوچک شروع کرد. جان وارناک مدیر این شرکت پس از قطع رابطه با شرکت زیراکس، کار خود را از گاراژ خانه اش واقع در لس التوس کالیفرنیا آغاز کرد که رودخانه ای به نام «ادوبی کریک» در پشت این خانه جریان داشت. لوگوی Adobe که به صورت A بزرگ انگلیسی است از سوی «مارواوارناک» همسر گرافیست جان وارناک طراحی شده است.

«لنوو»
در سال 1984 این شرکت تولید محصولات رایانه ای کارش را با نام «Legend» به معنی افسانه، آغاز کرد. این نام همچنان پابرجا بود تا سال 2002 که مدیر عامل شرکت را در سطح جهانی توسعه دهد. در نتیجه برند Lenovo را از ترکیب Le، بعلاوه novo به معنی new و جدید در زبان لاتین، ساخت و این نام از سال 2003 تاکنون با نشان تجاری خاص این شرکت در بازارهای جهانی شناخته شده است.

«موزیلا»
فایرفاکس یک مرورگر وب آزاد و متن-باز برگرفته از مجموعه نرم افزار اینترنت موزیلاست که از سوی بنیاد موزیلا توسعه و پشتیبانی می شود. این مرورگر تا 2014 موفق شده حدود 25درصد از کاربران اینترنت را به خود جذب کند. واژه موزیلا نیز کلمه ای portmanteau (یا نامی مرکب از دو صداها و واژگانی با معانی چندگانه) است متشکل از دو کلمه «موزاییک» که اشاره به مرورگری دارد که سهم مهم در محبوبیت این وب سایت داشته و نیز نام شخصیت محبوب «گودزیلا» که مجموعا واژه «موزیلا» را شکل داده اند. نام این مرورگر وب زمانی فونیکس و سپس «فایربرد» بود. از سال 2004 تاکنون نام فایرفاکس برای این مرورگر انتخاب شده است. دلیل اصلی این تغییر نام ها این بود که هر بار پس از انتخاب نام، متوجه می شدند قبلا به وسیله برنامه های کدباز دیگر ثبت شده است. برخلاف واژه «فاکس» (روباه) و لوگوی آن که شبیه روباه سرخ است، بنا به گفته مقامات موزیلا در حقیقت یک پاندای سرخ است.

«توییتر»
 یک شبکه اجتماعی و سرویس ارائه دهنده میکروبلاگ که به کاربران اجازه می دهد تا 280 حرف، پیام متنی را که توییت (tweet) نامیده می شود، ارسال کنند. توییتر در کلمه به معنی جیک جیک کردن است اما این نام نیز کلمه ای ترکیبی است که در واقع از دو واژه انگلیسی تشکیل شده است: حالت تکان ناگهانی jitter و کشش twitch که ترکیب قسمت اول کلمه دوم و قسمت دوم کلمه اول واژه twitter توییتر را شکل داده است.
هنگتمی که بنیانگذاران توییتر معنای کلمه توییتر را در دیکشنری جستجو کردند، دریافتند که نام دلخواهشان را یافته اند که بیانگر کارکرد این شبکه باشد. به گفته «جک دورسی» بنیانگذار اصلی توییتر، این کلمه، به تنهایی کامل و گویا بود. زیرا معنایی از «انفجار کوتاهی از اطلاعات بدون دنباله»، درست همانند جیک جیک پرندگان را در خود داشت.

«دل»
شرکت Dell (دل) یکی از تولید کنندگان شناخته شده در صنعت آی تی و تجهیزات مرتبط با آن پس از اپل است. این شرکت که امروزه عرضه کننده بهترین سرور، نت بوک و رایانه های رومیزی، چاپگر، اسکنر و تلفن های هوشمند و انواع دیگر لوازم رایانه ای هوشمند است، نام بنیانگذارش را بر خود دارد. این شرکت از سوی «مایکل دل» به سال 1984 و با عنوان «Dell Computer Corporation» به ثبت رسید. در آن هنگام مایکل دل دانشجوی دانشگاه تگزاس در آستین بود اما اکنون از سال 2016 به عنوان دومین شرکت بزرگ تولید نوت بوک و بهترین لپ تاپ دنیا شناخته شده است. شرکت دل در سال 2016 در رتبه دوم از بزرگترین شرکت های تولید نوت بوک دنیا، در فهرست Best Laptop Brands قرار گرفت و همچنین به عنوان اولین و بزرگترین شرکت تولید کننده نوت بوک ویندوزی دنیا انتخاب شد.

«جوملا»
جوملا نام یک چهارچوب مدیریت محتوای آزاد و باز متنی (به انگلیسی: open source) است که مخصوص انتشار محتوای وب است. نام جوملا گرفته شده از واژه ای در زبان سواحیلی (مرکز آفریقا) است که به معنی «جملگی» یا «همگی» و همچنین «همگی باهم» است.
پیشینه این سیستم به سال 2001 و نرم افزار مامبو بر می گردد که آن را گروه مایکرو در استرالیا ایجاد کرد. در سال های بعد در اثر اختلاف هایی که در تیم مامبو به وجود آمد، گروهی از افراد تیم دور هم جمع شدند و جوملا را جایگزین مامبو کردند. قابلیت های جوملا شامل ایجاد فهرست خودکار، ارسال خبر از طریق قالب RSS، ارائه نسخه قابل چاپ، بخش های کوتاه خبری، تالار گفتگو، نظرسنجی، تقویم، جست و جوی اینترنت و پشتیبانی از زبان های متعدد (از جمله فارسی) است.

«اپل»
نام و نیز لوگوی شرکت اپل که امروزه مشهورترین لوگو در بازار کسب و کار است، برای خود سرگذشتی دارد. ابتدا تصویری از «ایزاک نیوتون» در یک قاب چوبی بود که در زیر یک درخت نشسته و سیبی نیز بالای سرش بر شاخه آویزان است. زیر تصویر نوشته شده بود: «ذهن انسان همیشه در دریای خروشان افکار سرگردان است!» این لوگو، از سوی «استیو جابز» و «رون وین» طراحی شده بود اما در مدتی کمتر از یک سال، دچار تغییرات اساسی شد.
گفته شده استیو جابز پس از پایان مهلت تعیین شده برای ارائه پیشنهادات، تغییر نام و لوگوی شرکت، کارکنان را تهدید کرده بود که اگر تا ساعت پنج بعد از ظهر نام بهتری برای شرکت ارائه ندهند، «اپل»، میوه محبوب او، به عنوان نام شرکت، نهایی خواهد شد. شرکت اپل که هم اکنون یک شرکت چند ملیتی است که در زمینه های مختلفی از جمله تولید لوازم الکترونیکی، رایانه های شخصی، تولید سرور و نرم افزارهای رایانه ای فعالیت دارد، ابتدا شرکت کوچکی سازنده عمده رایانه های شخصی در کالیفرنیا بود که در سال 1971 با دوستی استیو وزنیاک بیست و یک ساله مهندس رایانه و استیو جابز شانزده ساله در گاراژی واقع در کالیفرنیا متولد شده است. بنابراین سیب معروف اپل در واقع اولین لوگوی اپل نیست. نام و لوگوی اپل به صورت یک سیب گاز زده از سوی Rob Janoof برای اپل طراحی شد. این لوگو ابتدا رنگی و سپس به صورت تک رنگ در آمد. اپل در لوگوی جدید خود رنگ ها و نور تصویر را بارها تغییر داد و رنگ های ساکن را جایگزین نوارهای رنگی کرد. البته اپل دوباره نیز رنگ لوگویش را به رنگ متال تغییر داد. انتخاب سیب به شکل گاز زده در لوگوی شرکت اپل نیز این است که طرح سیب با میوه های دیگر همانند گیلاس و آلبالو اشتباه نشود.

«سیسکو»
سیسک. معروف ترین شرکت سازنده قطعات و تجهیزات شبکه های رایانه ای و تولید سخت افزارهای شبکه و تجهیزات مخابراتی است که دیگر خدمات و محصولات فناوری بالا را طراحی، تولید و به فروش می رساند. این شرکت امروزه به یکی از ارائه دهندگان اصلی تلفن اینترنتی در سطح تجاری تبدیل شده است. از آن جا که این شرکت در سانفرانسیسکو کالیفرنیا متولد شده، بنابراین طراحان لوگوی سیسکو سعی کرده اند با توجه به هدف این شرکت که با سیگنال های دیجیتال سر و کار دارد لوگوی مناسبی را با الهام از صفر و یک در سیگنال های دیجیتال استفاده کنند. در عین حال به سانفرانسیسکو نیز اشاره ای داشته باشد. نام یا برند «سیسکو» مخفف سانفرانسیسکو است. با توجه به اظهارات «جان مرگریج» مدیر پیشین شرکت، موسسان شرکت زمانی که داشتند به سمت «ساکرامنتو» رانندگی می کردند تا شرکت را به ثبت برسانند، با تصویر پل «گلدن گیت» در نور آفتاب مواجه می شوند. با توجه به جایگاه نمادین این پل در سانفرانسیسکو، نام «سیسکو» با توافق موسسان شرکت، انتخاب می شود.

«ویکی پدیا»
ویکی معمولا به انواعی از تارنماها گفته می شود که به تمام بازدید کنندگانش (حتی گاه، بدون نیاز به نام نویسی در تارنما) اجازه ویرایش، افزودن یا حذف نوشته ها را می دهد. منشا واژه «ویکی» که در نام این وبگاه به کار رفته، الهام گرفته از کلمه ای در زبان مردم هاوایی است و به معنی سریع که با بخش دوم از واژه encyclopedia ترکیب شده و در مجموع نام این بزرگترین دانشنامه آنلاین جهان را تشکیل داده اند.

«یاهو»
«یاهو» واژه ای است که از سوی «جانات سویفت» و در کتابش سفرهای گالیور، ابداع و استفاده شد. این کلمه نشانگر شخصیتی است یاغی، با رفتار و ظاهری ترسناک که به سختی می توان انسانش دانست. موسسان یاهو، یعنی دیوید فیلو (DavidFilo) و جری یانگ (Jerry yang) زمانی که دانشجوی مقطع PHD مهندسی برق در دانشگاه استانفورد بودند، کارشان را برای طراحی یک راهنمای اینترنت آغاز کردند. آنها نام سایتشان را yahoo گذاشتند چون خود را هم به نوعی افراد سرکش و یاغی یا «yahoo» می دانستند!

«اسکایپ»
این نرم افزار به کاربر اجازه می دهد به وسیله صدا روی پروتکل اینترنت تماس تلفنی برقرار کند. تماس تلفنی و ویدئویی بین کاربران اسکایپ کاملا رایگان است. این برنامه امکانات مختلف دیگری مانند پیام رسان فوری، انتقال فایل، ویدئو کنفرانس و پست صوتی در اختیار کاربران قرار می دهد. بنیانگذاران اسکایپ «نیکلاس زنشتروم» سوئدی و «جانوس فریس» دانمارکی ابتدا آن را «Sky peer_to_peer» نام دادند تا از این طریق استفاده از تماس های تلفنی بی سیم را با استفاده از فناوری ارتباطات همتا به همتا، بهبود دهند. این نام در نهایت خلاصه و به اسکایپ محدود شده است.

«نوکیا»
هنگامی که Fredrik Idestam مهندس فنلاندی و بنیانگذار شرکت نوکیا دومین شعبه از صنایع خود را در کناره رود «نوکیان ویرتا» ایجاد کرد، نام این رودخانه الهام بخش او شد که نام این شرکت را «Nokia AB» بگذارد که بعدها به عنوان پر فروش ترین تولید کننده تلفن همراه شناخته شد.

«پیکاسا»
پیکاسا سایت ویرایش تصاویر شرکت محبوب گوگل، نامی است ترکیبی متشکل از picasa مخفف pic یا تصویر و واژه casa که در زبان اسپانیایی به معنای خانه است. این لوگو در نگاه اول شبیه به شاتر دوربین عکاسی است اما در مرکز آن نقطه مرکزی نشانی شبیه به خانه را شکل داده است.

«ایسوس»
نام این شرکت الهام گرفته از نام یکی از قهرمانان اسطوره ای یونان باستان، به نام «پگاسوس» است. این نام در افسانه های یونانی نام اسب خدا و پسر پوزییدون است که قادر به پرواز بود.

آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


ده نکته کاربردی برای مدیران موفق

چگونه مدیری موفق باشیم؟ وظایف مدیران عالی در تفکر استراتژیک و توسعه و ارتقای اهداف بلندمدت سازم

ادامه مطلب

بکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی دارد

آشنایی با بکس بادیبکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی داردابزار آلات بادی، ابزارآلات قدرتمندی هستند

ادامه مطلب

غادة السمان در چند سطر

غادة السمان در چند سطرنویسنده، شاعر و یکی از بنیان‌گذاران شعر نو در ادبیات عربمتولد سال 1942، دمشق،

ادامه مطلب

معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا به دنبال ایده‌های خلاقانه برای چیدمان گل در خانه و محل کار خود هستید؟ اگر می‌خواهید به دکور

ادامه مطلب


امروز : 422
دیروز : 3037
هفته گذشته : 25185
ماه : 127207
کل بازدید : 8684889
کاربران آنلاین : 8کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.