menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : پنج راه بالا بردن احترام به نفس
پنج راه بالا بردن احترام به نفس
1. «میخواهم احترام به نفس را افزایش دهم» این جمله ای است که بسیار از شاگردانم می شنوم. آنها بر این باورند که اگر احترام به نفس در آنها بیشتر باشد، می توانند به موفقیت های بزرگ تری دست یابند.
اگرچه این حقیقت دارد که احترام به نفس بالا می تواند در خلق زندگی رویایی تان به شما کمک کند، اشتباه افراد در چگونگی نگرش به احترام به نفس است. این چیزی نیست که افزایش یا کاهش یابد، اگرچه این واژه برای آن معمول است. به جای آن، احترام به نفس، یک فعل است؛ فرایند احترام به خویشتن است. با رجوع به فرهنگ لغت مریام وبستر، احترام به معنی «ارزش بسیار نهادن، توجه بسیار و ستایش» است. به بیان دیگر، فرایند بالا بردن احترام به نفس با این تصمیم که شما ارزشمند هستید و همان گونه با خود رفتار کردن، آغاز می شود.
پنج عادت خوب که باید در خود ایجاد کنیم
خود را باور داشته باشید. اولین قدم در خلق احترام به نفس، باور کردن خویشتن است. این وظیفه شماست که از تصور کلی خود و باورهایتان؛ شامل باور به ارزش خود، استعداد و توانایی ها و پتانسیل های خود، استفاده کنید.
موفقیت های بزرگ خود را مشخص کنید. تحقیقات نشان داده اند که هرچه بیشتر موفقیت های پیشین خود را مورد قدردانی قرار دهید، اعتماد بیشتری در انجام و اتمام موفقیت آمیز کارهای جدید خواهید داشت. راهی ساده برای آغاز این فرایند، تهیه لیستی از موفقیت های بزرگ تان است. زندگی خود را به سه بخش زمانی تقسیم کنید- از تولد تا 15 سالگی، 16 تا 30 سالگی و 31 تا 45 سالگی. سپس موفقیت های بزرگ هر دوره زمانی را لیست کنید.

2. به منظور متقاعد کردن خود مبنی بر اینکه فردی موفق هستید که می توانید به دستیابی به چیزهای بزرگ ادامه دهید، لیست خود را ادامه دهید. ببینید آیا می توانید 100 موفقیت یا تعدادی بیشتر را یادداشت کنید.
یک گزارش پیروزی داشته باشید. هر روز موفقیت های خود را به خاطر آورید یادداشت کنید. این کار باعث ثبت آن ها در حافظه بلند مدت شما می شود و احترام به نفس و اعتماد به نفس شما را بالا می برد. هروقت نیاز به تقویت اعتماد به نفس خود داشتید، آن چه را که نوشته اید، بازخوانی کنید. داشتن یک گزارش پیروزی و رجوع به آن، باعث تمرکز شما بر موفقیت هایتان می شود.
نشانه های موفقیت را نمایش دهید. هر آنچه که در محیط خود می بینید، تاثیری روانی بر حالات، گرایشات و رفتارهای شما دارند.
خود را در محاصره جوایز، عکس ها و اشیای دیگری که یادآور موفقیت تان هستند، قرار دهید. مکان خاصی در منزل تان ایجاد کنید؛ همچون راهرو، قفسه یا بالای یخچال؛ تا نشانه ها را آن جا به نمایش بگذارید. این کار زیرکانه شما را برای دیدن خود به عنوان شخصی که موفقیت های ثابت در زندگی دارد، برنامه ریزی می کند.
بر سر توافقات خود بمانید. یکی از راه هایی که اغلب در تقویت احترام به نفس نادیده گرفته می شود، ماندن بر سر حرف خود است. هر توافقی که می کنید، در نهایت با خودتان است، حتی آن توافقاتی که با دیگران می کنید. ذهن شما آن توافقات را همچون تعهد در نظر می گیرد. اگر از آن توافقات پیروی نکنید، می آموزید که به خود اعتماد نکنید. امانت و وفاداری به توانایی خلق نتیجه را از دست می دهید. حس قدرت شخصی خود را دست کم نگیرید. به تعهدات خود عمل کنید.

3. ظرفیت ریسک پذیری خود را افزایش دهید.
به منظور درک اهمیت احترام به خود، تصور کنید که در حال بازی شطرنج هستید. اگر شما مهره های اصلی را از دست داده باشید و من همچنان از مهره های اصلی برخوردار باشم، فکر می کنید چه کسی محافظه کارانه تر بازی خواهد کرد؟ البته شما، چون احتمال باخت برای شما بالاتر است. یک حرکت اشتباه باعث بیرون رفتن شما از بازی می شود. از طرف دیگر، ممکن است من، قبل از این که از بازی بیرون بروم، چند مهره اصلی از دست بدهم ولی نبازم.
احترام به نفس شما همچون توده ای از مهره های اثرگذار شطرنج است. هرچه مهم تر باشد، بیشتر تمایل به ریسک کردن دارید که شما را به موفقیت های بزرگ تر رهنمون خواهد کرد. این نظرات را در اختیار دیگران نیز بگذارید تا سطح بالایی از احترام به نفس مورد نیاز خود را برای رسیدن به جایی که می خواهید، ایجاد و حفظ کنید.

آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


درمان افسردگی و اضطراب بدون دارو

افسردگی می تواند بصورت جدی زندگی را تحت تأثیر قرار دهد و بر کیفیت زندگی و خوشبختی کسانی که با آن زند

ادامه مطلب

چگونه با دیگران صحبت کنیم

چگونه با دیگران صحبت کنیم!؟آیا تاکنون افراد موفقی را که به ظاهر همه چیز بر وفق مرادشان پیش می رود، ت

ادامه مطلب

نگهداری گیاهانی که به نور کمی نیاز دارند

نگهداری گیاهانی که به نور کمی نیاز دارندوجود گل و گیاه در داخل خانه باعث آرامش انسان می شود و یکی از

ادامه مطلب

دلیل هایی برای لذت بردن بیشتر از زندگی

دلیل هایی برای لذت بردن بیشتر از زندگیاکثر مواقع فراموش می‌کنیم که چرا اینجا هستیم. در مسابقه‌ای پو

ادامه مطلب


امروز : 63
دیروز : 7108
هفته گذشته : 48905
ماه : 190111
کل بازدید : 8296083
کاربران آنلاین : 6کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.