menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : آنچه که باید درباره کلیدها و پریزها بدانید
آنچه که باید درباره کلیدها و پریزها بدانید

انواع کلید و پریز

در یک مدار الکتریکی کلید برای قطع و وصل کردن جریان برق به کار می آید و می توان آن را بر اساس موارد زیر تقسیم بندی کرد.

نوع اتصال: کلیدها دارای دو اتصال یک جهته مثل یک پل و دو پل و چند جهته مثل تبدیل و صلیبی هستند. کلیدهای یک پل قدرت کنترل یک مصرف کننده را از یک نقطه دارند و کلیدهای دو پل قادر به قطع و وصل دو  مصرف کننده از یک نقطه می باشند. کلیدهای تبدیل، توانایی کنترل یک مصرف کننده را از دو نقطه دارند و کلیدهای صلیبی هم در کنترل یک گروه مصرف کننده از چند نقطه استفاده می شوند.

نوع تغذیه:

یکی AC (متناوب) و دیگری DC (پیوسته) است.

روش نصب:

می تواند رو کار، توکار، نیمه کار و یا تابلویی باشد.

میزان حفاظت از عبور جریان: کلیدهای بدون پوشش و با پوشش میزان حفاظت در برابر ترشح آب، حفاظت شده در برابر فوران آب

نوع تکنولوژی: معمولی، لمسی و چشمی

پریزها هم ابزاری برای اتصال سیم ها در سیم کشی های ثابت و قابل انعطاف هستند، مانند دوشاخه لوازم برقی. پریز برق یا سه فاز است و یا تک فاز.

کلید و پریز در بازار امروز

در بازار امروز کلیدها و پریزهای مختلفی در اشکال و رنگ های متنوع عرضه می شوند. کلیدهای لمسی هم نوع جدید کلیدهای برق هستند که علاوه بر اینکه تنها با لمس دست قابلیت باز و بسته کردن جریان برق را دارند، با به کار گیری سیستم های هوشمند امکان کنترل آن ها از راه دور نیز هست.

کلیدهای جدید ساختمانی راحت تر نصب می شوند، نیازی به پیچ و مهره ندارند، مکانیزم فنری پشتشان به راحتی در عمق قرار می گیرد، سیم پیچی آن ها در قسمت پشت کار است و معمولا به صورت یک مجموعه و در یک نقشه برق معین نصب می شوند. کلیدها و پریزهای جدید علاوه بر تنوع بیشتر می توانند چندین کاربرد داشته و تبدیل به ورودی های دیگری شوند، مثلا پریز یک فیشه تبدیل به دو فیشه شود. در کلید و پریزهای جدید از پلی امیدهای نسوز برای جلوگیری از اشتعال استفاده می شود. حلقه های فنری موجود در گلوگاه سوراخ های پریز هم برای جلوگیری از تغییر شکل محل ورود دوشاخه و ایجاد جرقه و احتراق به کار می روند.

کلیدهای جدید همچنین قابلیت روشن شدن با چشمی را هم دارند به این معنا که شما با حرکت دادن دستتان در مقابل چشمی کوچک کلید برق آن را روشن می کنید. پریزهای جدید نیز با انواع ورودی ها دسترسی شما را به مرکز اطلاعات، تلفن، اینترنت و انواع ورودی های داده ممکن می کنند. بعضی از کلیدهای جدید هم امکان تنظیم نور برای قسمت های مختلف یک فضا را دارند، مثلا در یک کلید چهاربخشی، یک قسمت آن به چراغ بالای تخت مربوط می شود، یک قسمت آن به چراغ بالای در ورودی و... با این کار می توانید نور قسمت های مختلف یک اتاق را تنظیم کنید. کلیدهای تایمری هم که به دستگاه تایمر متصل هستند و بنا بر زمان مورد نظر شما روشن می مانند.

جرقه

گاهی پیش می آید که به هنگام وصل کردن دو شاخه وسایل برقی به پریز جرقه ای ایجاد می شود، این جرقه به دلیل اختلاف پتانسیلی است که به الکترون ها وارد می شود. وقتی دو شاخه به پریز نزدیک می شود این اختلاف پتانسیل به شدت زیاد شده و باعث می شود الکترون ها از پریز جدا شوند و از بین مولکول های هوا خود را به دو شاخه برساند. از آنجا که هوا نارساناست و مقاومت بالایی دارد، این اتفاق سبب می شود برای مدت خیلی کوتاهی برق را از خود عبور دهد که باعث تولید گرما و نور شده و ما آن را به صورت جرقه می بینیم. مانند رعد و برق که به دلیل اختلاف پتانسیل شدیدی که در ابرها وجود دارد ایجاد می شود. بر خلاف باور رایج، این جرقه ها هیچ آسیبی به وسایل برقی نمی رسانند.

نظر کارشناسان

به گفته برخی از کارشناسان صنعت روشنایی اکثر کلید و پریزهای تولید شده در ایران به دلیل نظارت سازمان استاندارد و همچنین گارانتی چندین ماهه ای که باید از طرف تولید کننده به خریدار داده شود از کیفیت مطلوبی برخوردارند. این گارانتی البته شامل آسیب هایی تکنیکی و یا مشکلاتی می شود که در عملکرد کلید و پریز ساختمان وجود دارد. کلیدها تا 10 آمپر و پریزها تا 16 آمپر قبل از ورود به بازار ایران توسط سازمان استاندارد تست می شوند. این عده متعقدند کیفیت اجناس داخلی تا 90 درصد برابر با اجناس خارجی است حال آن که شما می توانید جنس داخلی را با یک سوم قیمت جنس خارجی تهیه کنید. اجناس خارجی هم عموما از ترکیه و چین می آیند که البته جنس ترک بیشتر تایید می شود.

 


آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


ده نکته کاربردی برای مدیران موفق

چگونه مدیری موفق باشیم؟ وظایف مدیران عالی در تفکر استراتژیک و توسعه و ارتقای اهداف بلندمدت سازم

ادامه مطلب

بکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی دارد

آشنایی با بکس بادیبکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی داردابزار آلات بادی، ابزارآلات قدرتمندی هستند

ادامه مطلب

غادة السمان در چند سطر

غادة السمان در چند سطرنویسنده، شاعر و یکی از بنیان‌گذاران شعر نو در ادبیات عربمتولد سال 1942، دمشق،

ادامه مطلب

معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا به دنبال ایده‌های خلاقانه برای چیدمان گل در خانه و محل کار خود هستید؟ اگر می‌خواهید به دکور

ادامه مطلب


امروز : 564
دیروز : 3037
هفته گذشته : 25327
ماه : 127349
کل بازدید : 8685031
کاربران آنلاین : 10کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.