menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : پس از تصادفات رانندگی چه باید کرد
پس از تصادفات رانندگی چه باید کردامروزه پس از تصادفات رانندگی، بعضی از رانندگان با توجه به شرایط دچار احساسات شده و به جای رعایت آداب معاشرت و نزاکت اخلاقی، شروع به جبهه گرفتن، پرخاشگری، یقه گیری و درگیری فیزیکی می کنند و این در حالی است که شاید خودروی آنها حتی کوچک ترین خراشی یا آسیبی ندیده و بدون ملاحضه و رویت کامل محل آسیب دیده، چشمان خود را بسته و گلاویز می شوند که این امر نشانگر کم سوادی، جهالت و نادانی است. البته بعضی ها هم پس از تصادف با نگاهی به جزییات محل آسیب دیده با عذرخواهی و پوزش محل حادثه را ترک می کنند و بعضی ها هم چنانچه خسارت نیازمند صافکاری، رنگ کاری و تعویض چراغ یا دیگر نقاط بدنه خودرو باشند از راه قانونی وارد شده و جبران خسارت می کنند.
در اینجا جهت آگاهی رانندگان و مالکان خودرو نکاتی را یادآوری می کنیم که پس از تصادف چه باید کرد؟
نخستین اقدامی که پس از تصادفات رانندگی بایستی طرفین انجام بدهند بدون هرگونه درگیری لفظی و فیزیکی تماس با شماره تلفن 110 نیروی انتظامی و اعلام آدرس کامل و دقیق محل تصادف است تا بدین طریق کارشناس تصادفات رانندگی در محل حاضر شده و تعیین خسارت کند و اگر جریان حادثه مصدوم یا تلفات داشته باشد در تماس با پلیس 110 می توان در خواست اعزام آمبولانس به محل تصادف کرد.
همچنین در آتش سوزی خودروها نیز با شماره 110 یا شماره آتش نشانی 125 و اورژانس 115 تماس گرفته تا بدین طریق امداد رسانی شود.
البته پس از تصادف قبل از رسیدن کارشناس پلیس راهور در صورت امکان با گرفتن عکس به وسیله دوربین گوشی تلفن همراه از محل حادثه برای بازکردن مسیر راه بندان و پیشگیری از مزاحمت به دیگر وسایل نقلیه، بی درنگ خودروها را به کناره خیابان یا بزرگراه ها انتقال بدهید تا پلیس راهور جهت تعیین مقصر اصلی حادثه به محل بیاید. گرفتن عکس از محل حادثه با شماره پلاک خودروها در صورت فرار یکی از طرفین می تواند راننده فراری را در اولین فرصت شناسایی کرده و جهت دریافت خسارت از طریق مراجع قضایی پیگیری کرد.
اگر طرف مقابل که مقصر حادثه بوده و از شما می خواهد به صافکار یا نقاش در فلان جا و آشنا معرفی کند زیر بار نروید چون قصد فریبکاری و هدر ندادن کوپن بیمه شخص ثالث خودش است.در این گونه شرایط آن را به پلیس راهور و 110 اطلاع دهید.
نکات مهم در تصادف فوتی این است که خودروها را نباید از محل تصادف تکان بدهید، زیرا صحنه حادثه بهم خورده و تعیین مقصر تصادف سخت می شود و تا رسیدن پلیس راهور و نیروی انتظامی و اورژانس به محل حادثه بایستی صبر و شکیبایی داشته باشید.
طبق آخرین قانون بیمه شخص ثالث در سال 96، میزان خسارت تا سقف 2 میلیون و 250 هزار تومان نیازی به داشتن کروکی پلیس راهور نیست و کروکی تصادف شامل کروکی سازش و کروکی نبود سازش است.
کروکی سازش یعنی در تصادفات درون شهری از این برگه ها بیشتر استفاده می شود به طوری که پس از تصادف چنانچه هر دو طرف انسان های معقول و فهیم باشند و بپذیرند که مقصر حادثه چه کسی است و باهم به توافق برسند و مدارک آنها کامل باشد یعنی گواهینامه رانندگی، کارت خودرو، داشتن کارت بیمه شخص ثالث معتبر و تاریخ دار و برگ معاینه فنی می توانند برگ کروکی سازش را از پلیس دریافت کرده و جهت گرفتن خسارت وارده به بیمه مراجعه کنند.
کروکی نبود سازش یا سازش نکردن طرفین حادثه رانندگی، در موارد مجروح و فوتی چون رفتن به مراجع قضایی ضروری و الزامی است و تصادف های خسارتی که طرفین در محل حادثه نمی توانند به توافق و سازش برسند یا یکی از طرفین فکر می کند او مقصر اصلی حادثه نیست و دیگری مقصر است، بایستی کروکی از طریق کارشناس تصادف کشیده شود و اگر مدارکی هم به همراه نداتشید و در منزل یا جای دیگری بود، تماس تلفنی بگیرید تا مدارک را برایتان بیاورند. ناگفته نماند: در تصادفات جزیی، فرد خسارت دیده به همراه کوپن بیمه طرف مقصر حادثه جهت دریافت خسارت می تواند به شکرت بیمه شخصا مراجعه کند.
پس از رسیدن پلیس راهور و تعیین مقصر اصلی حادثه باید خسارت خود را از بیمه شخص ثالث دریافت کرده و اگر بیمه بدنه خودرو دارید می توانید با مراجعه به شرکت بیمه مربوط خسارت خودروی خودتان را گرفته و چنانچه هزینه خسارت خودرو کمتر از 100 هزار تومان می باشد به هیچ وجه سراغ بیمه بدنه خودرو نروید، زیرا از تخفیف سال های بعدی جهت دریافت بیمه نامه محروم خواهید شد.

آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


ده نکته کاربردی برای مدیران موفق

چگونه مدیری موفق باشیم؟ وظایف مدیران عالی در تفکر استراتژیک و توسعه و ارتقای اهداف بلندمدت سازم

ادامه مطلب

بکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی دارد

آشنایی با بکس بادیبکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی داردابزار آلات بادی، ابزارآلات قدرتمندی هستند

ادامه مطلب

غادة السمان در چند سطر

غادة السمان در چند سطرنویسنده، شاعر و یکی از بنیان‌گذاران شعر نو در ادبیات عربمتولد سال 1942، دمشق،

ادامه مطلب

معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا به دنبال ایده‌های خلاقانه برای چیدمان گل در خانه و محل کار خود هستید؟ اگر می‌خواهید به دکور

ادامه مطلب


امروز : 551
دیروز : 3037
هفته گذشته : 25314
ماه : 127336
کل بازدید : 8685018
کاربران آنلاین : 12کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.