menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : در زندگیتان تنبل و بی هدف نباشید
در زندگیتان تنبل و بی هدف نباشید

چند بار پیش آمده بخاطر تنبلی و یا بی حوصلگی کاری را انجام نداده اید و بعدها بخاطر این که فرصت استفاده از آن را از دست داده اید، حسرت و افسوس آن را خورده اید و از پیشرفت و موفقیت دور شده اید. تا الان چند بار برایتان پیش آمده که تصمیم گرفتید کاری را انجام دهید اما موقع انجام دادن آن خیلی راحت دست از کار کشیده اید؟ در طول زندگیتان چند بار از جمله معروف «از شنبه شروع می‌کنم» استفاده کردید؟ از شنبه تلاش می کنم؟ از شنبه رژیم می گیرم؟ از شنبه به دنبال کار می گردم؟ از شنبه لاغر می شوم؟ اگر شما برای انجام کارهایتان علاقه ای نشان نمی‌دهید و همیشه آن ها را به آینده می سپارید و احتمالا هیچ وقت هم انجامشان نمی‌دهید، بنابراین یک انسان تنبل هستید!افراد تنبل با قبول این موضوع که کار سخت موجب موفق شدن فرد در زندگی می شود، مشکل دارند، زیرا دوست ندارند آن قدر سخت کار کنند. اگر از آن ها بخواهید بین دو گزینه که اولی عبارت از روزی است که باید ساعت زنگ دار را هنگام شب تنظیم کنند و صبح زود از خواب بیدار شوند و به سر کار بروند و دومی عبارت از روزی است که در آن می توانند تا هر وقت که بخواهند در رختخواب دراز خود کشیده و سپس هر کاری را که دلشان بخواهد انجام بدهند، همواره گزینه ی دوم را انتخاب می کنند.
تنبل بودن، لزوما به معنای آشفته و گیج بودن، بی میل و بدون انگیزه بودن و توفیق نیافتن نیست. کاملا ممکن است در واقع به شکل نسبتا ساده ای ممکن است که شما تنبل باشید و با این حال بر روی هدفی تمرکز کنید برای حرکت به سمت هدف خود و تحقق بخشیدن به آرزوی خود، هر کاری را که لازم است به صورت گام به گام و با حالت تنبلی و بی حالی خود انجام دهید.
رسیدن به موفقیت در عین تنبل بودن امکان پذیر نیست. بالاخره هر چه باشد، نمونه های بسیار کمی از افراد موفق و تنبل در جهان یافت می شوند. این طور به نظر می رسد که بیشتر افراد موفق، انرژی فوق العاده ای داشته و از جمله افراد دارای نوع شخصیتی « الف » معتاد به کار بوده اند.


تقریبا همه ی ما می خواهیم موفق شویم، اما نمی خواهیم با سختی و جدیت کار کنیم. در همین رابطه در ادامه ی مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید برخی تغییرات مسلم و مفید را به شکل ساده و راحت و از راه سالم و سازنده در زندگی خود ایجاد کنید.
چهار روش ساده برای موفق شدن همراه با آسودگی
1. تخیل
اولین گام ضروری، پیدا کردن جرئت خیال پردازی می باشد. همه چیز با یک خیال شروع می شود. مسلم است که غیر از این نمی تواند باشد. زندگی و شغل ما بر پایه ی تخیلات بنا گذاشته شده است. حتی جهانی که در آن زندگی می کنیم نیز بر پایه ی تخیلات استوار است. البته موضوع فقط این نیست که آن ها در وهله ی نخست با استفاده از قوه ی تخیل موجب ساختن چیزی جدید در جهان می شویم، بلکه هر آن چه که خلق شده، در آغاز یک خیال یا یک طرح زودگذر در ذهن کسی بوده که شجاعانه امکانات جدید و گسترش یافته تر را در ذهن خود در نظر گرفته است.
چشم انداز آرمانی خود را یادداشت کنید
یگ برگه کاغذ سفید بردارید و در بالای آن عبارت، چشم انداز آرمانی را بنویسید. حال فرض کنید که پنج سال از امروز گذشته و همه ی کارها به همان خوبی که می توانستید تصور کنید، پیش رفته است. در این صورت، زندگ شما چگونه به نظر می رسد؟ مشغول چه کاری هستید؟ صاحب چه چیزهایی هستید؟ دارای چه نوع شخصیتی می باشید؟
وقتی این تمرین مختصر را انجام می دهید ناگهان خیالی به ذهنتان خطور می کند که می تواند شما را متحیر کرده و در واقع یک جهش بزرگ به ماورای دنیای واقعی شما باشد.


2. تصور کردن
یک برگه کاغذ دیگر بردارید و در بالای آن واژه ی اهداف را بنویسید و سپس هر هدفی را که می توانید برای چند سال آینده در نظر بگیرید، فهرست کنید. اگر چشم انداز آرمانی خود را تاکنون نوشته باشید، متوجه خواهید شد که اهدافتان درست در محتویات چشم انداز آرمانی شما قابل بازیابی هستند. به کمک چشم انداز آرمانی متوجه می شوید که ظرف پنج سال آینده، می خواهید کجا باشید. اکنون ببینید که برای رسیدن به آن جا، باید به چه اهدافی دست یابید.
زندگی ما بدون اهداف، هیچ جهت گیری مشخصی نخواهد داشت. زندگی ما با اهداف، دارای جهت گیری و مقصود می گردد. اکنون که فهرست اهداف خود را تهیه کرده اید، سوال بسیار خب زیرا برای خود مطرح کنید: چگونه می توانم به این اهداف دست یابم؟ چگونه می توانم در راستای هدف خود از این جا به آن جا برسم؟
هر یک از اهداف خود را به صورت یک عبارت تاکیدی یادداشت کنید. عبارت تاکیدی خود را در زمان حال تنظیم کنید، انگار که آن ها هم اکنون در حال رخ دادن هستند. مثلا بگویید: من اکنون در حال خلق موفقیت مالی و هنری می باشم.


عبارت تاکیدی درست، می تواند بسیار قوی باشد. با پیدا کردن عبارت تاکیدی که در شما اثر می کند، می توانید ذهن های خلاقتان را بر روی اهدافتان متمرکز سازید و از این لحاظ، به خودی خود، بر بسیاری از تردیدها و هراس هایی که به طور طبیعی به محض انتخاب یک هدف در حال توسعه ایجاد می شوند، غلبه کنید. عبارت های تاکیدی خود را بارها تکرار کنید تا آن ها در ذهن ناخوداگاه شما نقش ببندند.
3. باور داشتن
همه ی کارها با یک خیال شورع می شود. به این شکل که ما ابتدا به خود جرات خیال پرداری می دهیم و سپس به نیروی تصور خود اجازه می دهیم که پرواز کند. ما اهداف مان را بر روی یک کاغذ نوشته و تصریح می کنیم که آن ها هم اکنون در حال ورود به زندگی ما هستند. سپس چه اتفاهی می افتد؟
تقریبا همه ی ما به محض این که به خودمان اجازه می دهیم که خیال پردازی کنیم، با تردیدها و هراس هایی مواجه می شویم. هرچه خیالات ما گسترده تر باشند، تردیدها و هراس های ما بیشتر خواهند شد. آن ها موجب می شوند که نسبت به توانایی های خود شک کنیم. آن ها ممکن است ما را مجبور کنند به دلیل خیال پردازی احساس حماقت کنیم. 


تردیدها و هراس های ما بزرگ ترین موانع ما هستند. تقریبا تمام کاری که برای خلق بزرگ ترین موفقیت قابل تصور باید انجام داد، کاری درونی است. درون خود را درست کنید و نگران بیرون خود نباشید. بیرون شما مراقب خودش خواهد بود. اکنون این سوال پیش می آید که این کار درونی را چگونه انجام دهیم؟ این کار قبل از هر چیزی بستگی به افزایش آگاهی ما از افکار و احساسات خودمان دارد. آگاهی بیشتر از افکار و احساسات خود، گام بزرگی در جهت تغییر تردیدها و هراس ها است. برای این منظور، تنها کافی است نسبت به آن ها آگاه تر شویم. آن وقت ما به به کمک عقل خود، بلکه از طریق تجارب فیزیکی، روحی و عاطفی متوجه خواهیم شد که مراقب درونی ما از جایی آمده که کاملا متفاوت با محل افکار پر پیچ و تاب و تردیدها و هراس های ما است. مراقب ما، ناظری است که در یک مکان ساکت و آرام نشسته و بدون پیش داوری، مراقب آن چه که در درون ما اتفاق می افتد، می باشد. افکار و احساسات خود را به روشنی مورد ملاحظه قرار دهید. بدون هیچ گونه پیش داوری مراقب آن ها باشید. آن ها را هم در زمانی که وارد ذهنتان می شوند و هم در زمانی که از ذهنتان خارج می گردند، تحت نظر قرار دهید. بیشتر افکار و حتی سرسخت ترین آن ها را می توان به آرامی کنار گذاشت. برای این منظور تنها کافی است یک نفس عمیق بکشید و به خود بگویید: بسیار خوب، آن فکر را رها کن.
هرگاه تردیدها و هراس ها ظاهر شدند، آن ها را با ساده ترین عباراتی که می توانید، بیان کنید. سپس عبارات تاکیدی را که دقیقا عکس تردیدها و هراس های شما را بیان می کنند، پیدا کنید و آن ها را به جای تردیدها و هراس ها، به خود بگویید. عبارات تاکیدی را هرچند بار که لازم است، برای خود تکرار کنید. با گذشت زمان عبارات تاکیدی موثر بر خود را پیدا می کنید و باورهای جدید می توانند جایگزین باورهای قدیمی شوند و این گونه نیز خواهد شد.
به مثال زیر توجه کنید
باورمنفی و  محدودکننده: جهانی که در آن زندگی می کنیم، محل خطرناکی است.
عبارت تاکیدی مثبت: من هم اکنون در جهان امن و شگفت انگیزی زندگی می کنم.
باورمنفی و  محدودکننده: ایجاد یک رابطه ی عاشقانه و تداوم بخشیدن به آن، کار بسیار سختی است.
عبارت تاکیدی مثبت: من هم اکنون یک رابطه ی عاشقانه و پایدار ایجاد کرده ام که برای من، حسی از لطافت، راحتی و سبکی را به ارمغان آورده است.


4. خلق کردن
برای هر یک از اهداف اصلی، برنامه ی خود را روی یک یا دو صفحه کاغذ بنویسید. سپس گام های آشکار بعدی پیش روی خود را که برای حفظ حرکت رو به جلو و در جهت برنامه تان باید بردارید، یادداشت کنید. نوشتن برنامه ها، به خودی خود، گام موثری در جهت تحقق آن هاست. یک صفحه کاغذ بردارید. هدف خود را در بالای آن یادداشت کنید و راهبردهای خود را برای رسیدن به آن هدف فهرست کنید. پویایی برنامه خود را حفظ کنید. هر تعداد گامی که می توانید، بردارید و ببینید که چه اتفاقی می افتد. من می توانم برای شما تضمین کنم که اتفاقی غیر منتظره که نمی توانستید آن را پیش بینی کنید، برایتان رخ خواهد داد که شما را به هدفتان نزدیک تر خواهد ساخت و این اتفاق احتمالا مسیر برنامه ی شما را نیز تغییر خواهد داد. با توجه به این تغییر مسیر، برنامه ی خود را به روز رسانی کنید و گام های آشکار بعدی را بردارید، نتایج حاصل به معنای واقعی کلمه، سحر آمیز هستند. برنامه یک صغحه اثر گذار است، زیرا ذهن نیمه خودآگاه قوی شما را به حرکت وا می دارد.
برای هر هدف اصلی، طرح مختصری را یادداشت کنید و طرح خود را به روز نگه دارید. این که ساختار طرح شما چگونه باشد، مهم نیست. فقط طرح شخصی خود را، هر طرحی که می خواهد باشد به صورت کتبی تدوین کنید. هنگامی که شما برنامه ای را به صورت مکتوب در اختیار داشته و گام های عملی آشکار بعدی را بر می دارید، این پیغام اثر گذار را به ذهن ناخودآگاه خویش ارسال می کنید که: آرزوها و خواسته های شما تبدیل به قصدها و هدف ها شده اند. شما همانی خواهید بود که قصد دارید باشید. وقتی که جرئت رویا پردازی پیدا می کنید و سپس یک برنامه ی مکتوب تهیه می کنید، نیروهای خلاق جهان برای حمایت از شما به شیوه های ابتکاری بی شمار و پایان ناپذیری، به سوی شما هجوم خواهند آورد.
هدف خود را به صورت یک عبارت تاکیدی بیان کنید. مثلا بگویید: «من هم اکنون در حال خلق دوره ی زندگی موفقیت آمیز هستم». برنامه ی خود را به صورت مکتوب در آورید و سپس گام های آشکار بعدی پیش روی خود را بردارید.
شما می توانید بهترین مربی خیالی یا بدترین دشمن خودتان باشید. تمرکز خود را بر آرزوها و اهدافتان حفظ کنید و به این ترتیب، با وجود تردیدها و هراس های خود، به آن ها دست خواهید یافت.


بیشتر بخوانید

آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


ده نکته کاربردی برای مدیران موفق

چگونه مدیری موفق باشیم؟ وظایف مدیران عالی در تفکر استراتژیک و توسعه و ارتقای اهداف بلندمدت سازم

ادامه مطلب

بکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی دارد

آشنایی با بکس بادیبکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی داردابزار آلات بادی، ابزارآلات قدرتمندی هستند

ادامه مطلب

غادة السمان در چند سطر

غادة السمان در چند سطرنویسنده، شاعر و یکی از بنیان‌گذاران شعر نو در ادبیات عربمتولد سال 1942، دمشق،

ادامه مطلب

معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا به دنبال ایده‌های خلاقانه برای چیدمان گل در خانه و محل کار خود هستید؟ اگر می‌خواهید به دکور

ادامه مطلب


امروز : 471
دیروز : 3037
هفته گذشته : 25234
ماه : 127256
کل بازدید : 8684938
کاربران آنلاین : 5کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.