menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : معرفی و نگهداری گیاه بابا آدم
معرفی و نگهداری گیاه بابا آدم
آلوکازیا (بابا آدم-فیل گوش)
بابا آدم، فیلگوش و یا آلوکازیا گیاهی است با برگ های درشت و بزرگ سبز رنگ از مناطق بومی جنوب غربی آسیا و استرالیا است. بابا آدم گیاهی باتلاقی و دارای ریشه های بسیار مقاومی در زیر آب است. از این رو بهترین و مناسب ترین مکان برای رشد این گیاه در نزدیکی حوض یا مسیر آب در باغچه می باشد. این گیاه به عنوان یکی از انواع گیاه آپارتمانی وارد منازل شد و تا به امروز به دلیل بلند بودن دمبرگ ها، بزرگ و پهن بودن برگ ها و قلبی شکل بودن به یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین گیاهان آپارتمانی زیبا تبدیل شده است. برای نگهداری از بابا آدم در آپارتمان و فضای مسقف باید شرایطی را فراهم آورد که گیاه بتواند به خوبی رشد کرده و حیات خود را حفظ کند. در ادامه توضیحاتی در مورد نحوه  نگهداری گیاه بابا آدم در آپارتمان گردآوری شده است. با ما همراه باشید.

روش نگهداری:
1. گلدان
هنگامی که تصمیم به نگهداری از این گیاه در منزل خود گرفته اید، در اولین قدم یک گلدان نسبتا بزرگ تهیه  کنید.  چون این گیاه سرعت رشد خوبی دارد و معمولا ارتفاع آن به دو متر می رسد. بنابراین نسبت به گل های آپارتمانی از قد بلند تری برخوردار است و فضای بیشتری را اشغال می کند. اگر در جستجوی گلدان مناسب برای گیاه بابا آدم هستید، حتما از گلدان‌های سفالی استفاده کنید. این گلدان‌ها به تهویه و تنفس راحت‌تر ریشه‌های بابا آدم کمک می‌کنند.


2. نور ایده آل
محلی را برای قرار دادن گیاه انتخاب کنید که از تابش مستقیم نورخورشید به دور باشد. بابا آدم نور متوسط و محیط نیمه‌روشن را دوست دارد. می توانید گیاه را در فاصله یک و نیم متری از پنجره قرار دهید که هم نور خوبی دارد و هم از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد. بنابراین فراموش نکنید از قرار دادن گل بابا آدم در نور مستقیم بپرهیزید، چون ممکن است دچار سوختگی شود. در صورت مهیا نبودن نور مناسب و کافی می توانید از نور مصنوعی( لامپ های رشد ) برای نگهداری گیاه در آپارتمان  استفاده کنید.


3. خاک مناسب
به خاکی سبک با زهکش خوب نیاز دارد تا آب را در خود نگه ندارد. بهترین خاک برای بابا آدم، مخلوطی از خاک برگ پوسیده، خاک لومی، کود دامی و ماسه به نسبت مساوی می باشد.
4. آبیاری
نیاز آبی گیاه بالا بوده، اما همیشه اجازه دهید خاک سطح آن خشک شود، سپس به آبیاری اقدام کنید. آبیاری بیش از اندازه خاک موجب زرد شدن برگها، ریزش آنان و پوسیدگی گیاه خواهد شد.
5. رطوبت مناسب
گیاه بابا آدم نیازمند رطوبتی مطلوب است. این رطوبت را می توانید به دو صورت برای گیاه تامین کنید. روش اول غبار پاشی به روی گیاه است که با توجه به وضعیت محیطی هفته ای یک الی دو بار انجام می شود و روش دوم استفاده از حالت جزیره است. برای تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه از طریق ایجاد جزیره، ابتدا یک زیر گلدانی را که بزرگ تر از زیر گلدان گیاه است تهیه کنید و داخل آن را تا لبه سنگریزه بریزید. سپس تا ارتفاع دیواره ی زیرگلدانی آب بریزید و گلدان را بر روی سنگریزه ها قرار دهید. مراقب باشید تا ته گلدان با آب موجود در زیر گلدانی تماس نداشته باشد. به این صورت گیاه رطوبت مورد نیاز را از تبخیر آب دریافت می کند.


6. دمای مناسب
گیاه باباآدم به سرما بسیار حساس است. نباید گیاه را در مجاورت وسایل سرمایشی مانند کولر قرار دهید. بهترین دما برای نگهداری بابا آدم دمای هجده تا بیست و چهار درجه سانتی گراد است.
7. کود دهی
استفاده از کود نیتروژن به مقدار کم هر دو هفته یکبار از فصل بهار تا فصل پاییز مفید می باشد. در بقیه فصول سال نیاز به کود دهی ندارد. در زمستان گیاه نیازی به کوددهی نداشته و باید دوره استراحت خود را سپری کند.
8. روش تکثیر گیاه بابا آدم
تکثیر گیاه بابا آدم از سه طریق انجام می شود:
ریزوم ها، جدا کردن پاجوش بابا آدم و کاشت بذر آلوکازیا
مناسب ترین  زمان برای کاشت بابا آدم فصل بهار می باشد. اگر پاجوش ها ریشه دارند با خاک اطراف شان با چاقوی تیز جدا نمایید و در گلدان جدید بکارید.
برای کاشت بذر آلوکازیا، بذرها را به فاصله ی مناسبی نسبت بهم در خاک بکارید. بعد از کاشت، آبیاری باید به صورت منظم انجام شود. بعد از سپری شدن مدت زمان هفت الی ده روز می توانید شاهد جوانه های جدید باشید و آن ها در گلدان های مورد نظر مناسب خود بکارید.


امیدواریم که گیاه شما همیشه سبز و شاداب باشد.

بیشتر بخوانید

نگهداری گیاهانی که به نور کمی نیاز دارندآخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


ده نکته کاربردی برای مدیران موفق

چگونه مدیری موفق باشیم؟ وظایف مدیران عالی در تفکر استراتژیک و توسعه و ارتقای اهداف بلندمدت سازم

ادامه مطلب

بکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی دارد

آشنایی با بکس بادیبکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی داردابزار آلات بادی، ابزارآلات قدرتمندی هستند

ادامه مطلب

غادة السمان در چند سطر

غادة السمان در چند سطرنویسنده، شاعر و یکی از بنیان‌گذاران شعر نو در ادبیات عربمتولد سال 1942، دمشق،

ادامه مطلب

معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا به دنبال ایده‌های خلاقانه برای چیدمان گل در خانه و محل کار خود هستید؟ اگر می‌خواهید به دکور

ادامه مطلب


امروز : 558
دیروز : 3037
هفته گذشته : 25321
ماه : 127343
کل بازدید : 8685025
کاربران آنلاین : 9کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.