menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : اعتماد به نفس به چه معناست؟
اعتماد به نفس به چه معناست؟
اعتماد به نفس به چه معناست؟
اغلب ما فکر می کنیم که اعتماد به نفس یعنی اینکه به توانایی های خود اعتماد و ایمان داشته باشیم. برای مثال بتوانیم بگوییم: من فروشنده ای حرفه ای هستم و بخوبی آگاهم که چگونه تلفنی با مشتریانم صحبت کنم تا همیشه و در پایان، چیزی را بفروشم، یا طوری روی آن ها تاثیر بگذارم که نتوانند به من نه بگویند.
این نگرش خاص اعتماد به نفس سبب می شود که در کارهایی بخصوص مانند نقاشی، فروشندگی، عشق ورزی یا... مهارت فوق العاده ای داشته باشید و در خود احساس اعتماد به نفس کنید.  مشکلی که در این نگرش وجود دارد عبارت است از:
مهارت های معدودی وجود دارد که شما می توانید به خوبی آن ها را بیاموزید و در انجام دادنشان توانایی فوق العاده به دست آورید. بنابراین، اگر احساس اعتماد به نفس درونی خود را بر اساس کارهایی که در آن ها مهارت دارید بنا کنید، فقط مواقعی که مشغول انجام دادن این کارها هستید احساس اعتماد به نفس و خودباوری می کنید، نه در همه ی اوقات. از طرف دیگر، احساس خوب آن ها فقط به زمان هایی محدود خواهد شد که مشغول انجام دادن کار مورد علاقه خود هستید یا از توانایی ویژه خود استفاده می کنید.
اعتماد به نفس واقعی آن است که روی آگاهی ها و توانایی های ما نیز اثر بگذارد.


اعتماد به نفس واقعی با آن چه در زندگی بیرونی شما اتفاق می افتد هیچ ارتباطی ندارد. اعتماد به نفس واقعی زاییده شغل شما نیست. اعتماد به نفس راستین، نتیجه باور قلبی و درونی شما به توانایی ها و قابلیت هایتان است. این باور که هر کاری را بخواهید، می توانید انجام دهید. هنگامی که اعتماد به نفس و خودباوری خود را بر اساس آن که و آن چه به راستی هستید بنا می کنید و نه بر اساس موفقیت ها و دست یابی ها با شکست ها و ناکامی ها خود، چیزی را در خود خلق می کنید که هیچ کس و هیچ چیز یارای گرفتنش را از شما نخواهد داشت.
چگونه از تخریب خویشتن دست بشوییم و به رویاهای خود اعتماد کنیم؟
آیا در حال حاضر رویایی دارید که برایتان اهمیت ویژه ای داشته باشد، اما چون به خودتان اعتماد ندارید که رویایتان را تا آخر تعقیب می کنید، آن را به دست فراموشی سپرده باشید؟ آیا می ترسید که اگر در راستای تحقق رویایتان قدم بردارید، بعد از مدتی سرد شوید؟ آیا کارهایی را در زندگی خود شروع کرده اید که ناتمام رهایشان کرده باشید؟
نقطه ای که در آن از تعقیب رویاهایتان چشم پوشی می کنید همان نقطه ای است که اعتماد به نفس شما در آن آسیب دیده و مختل شده است. این نقطه همان نقطه ای است که در آن به خودتان اعتماد کافی ندارید.


اگر نمی خواهید فردی شکست خورده جلوه کنید، باید دوره سختی را بگذرانید تا اعتماد به نفس واقعی را در خود ایجاد کنید. زیرا اعتماد به نفس واقعی بر اساس این باور که به یقین موفق خواهید شد بنا نشده است. فردی که اعتماد به نفس دارد هرگز مطمئن نیست که اشتباه نخواهد کرد. او از اینکه شکست  بخورد و تحقیر شود یا بد جلوه کند ترسی ندارد. او فقط به جلو نظر دارد.
اگر بخواهید صبر کنید تا برای تعقیب رویاهایتان اعتماد به نفس کافی به دست آورید، ممکن است مجبور باشید تا اید صبر کنید. هر چه بیشتر منتظر تعقیب  رویاهایتان بمانید، اعتماد به نفس خود را بیشتر از دست خواهید داد و در عوض بر ترس ها و نگرانی های شما افزوده خواهد شد. این ترس که شاید هرگز به خواسته ها و آرزوهایتان نرسید.
چگونه اعتماد به نفس و خودباوری را از همین اکنون در خود تقویت کنیم؟
اولین قدم در راه تقویت اعتماد به نفس و خودباوری این است که وانمود نکنیم اعتماد به نفسمان از آن چه به راستی حقیقت دارد بیشتر است. بدین معنی که در ناامنی ها و بی اعتمادی هایمان با خودمان صادق باشیم. باید بدانید چندنان سخت نیست که خودمان را گول بزنیم و تظاهر کنیم که اعتماد به نفس خوبی داریم. فراموش نکنید اعتماد به نفس، یک احساس درونی است نه یک ادعا یا لاف.
اما به چه روش هایی خودمان را گول می زنیم؟ بزرگی رویاهایمان را محدود می کنیم تا احتمال نرسیدن به آن ها را پایین آورده و بدین وسیله احساس ناتوانی و ضعف نکنیم. درباره نیازهای واقعی مان، با خودمان صادق نیستیم که اگر در براورده ساختن آن ها ناتوان ماندیم، حالمان بد نشود.
در زندگی هرگز اجازه ندهید ترس از شکست، دست و پایتان را ببندد و خوشبختی و خوشحالی هایتان را محدود کند. ترس به این معناست که شما رویاهای بزرگی دارید. هرچه این رویاها بزرگ تر باشد، ترستان نیز به همان اندازه بزرگ خواهد بود. ترس را خود را بپذیرید و بعد به رغم آن که می ترسید، دست به کار شوید. در نهایت اعتماد به نفسی را که تجربه خواهید کرد برخواسته از این حقیقت است: با علم اینکه می ترسید، اما اجازه ندادید ترس شما را از پا بیندازد.


چگونه اعتماد به نفس و خودباوری را در خود شکوفا کنیم؟
سه نوع اصلی و اساسی از اعتماد به نفس وجود دارد که ما باید در خود به وجود آوریم: اعتماد به نفس رفتاری، احساسی، عاطفی و در نهایت، روحی و معنوی. اعتماد به نفس رفتاری به معنای قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام داد کارهاست. از کارهای ساده ای نظیر پرداخت به موقع صورت حساب ها گرفته تا اموری به مراتب شخصی تر یا حتی محرمانه تر، همانند جامه عمل پوشاندن به رویاهایتان. این همان اعتماد به نفسی است که مورد نظر اغلب ماست. نوع دوم اعتماد به نفس، اعتماد به نفس احساسی و عاطفی است و به معنای توانایی در تسلط و به کنترل در آوردن دنیای احساسی و عواطف شماست. اینکه بدانید چه احساسی دارید، معنای آن ها را بفهمید و بتوانید انتخاب درستی بکنید و از خود در مقابل درد و رنج روحی و لطمه ها و صدمه های عاطفی محافظت کنید و بدانید چگونه روابط صمیمی، سالم و ماندگار خلق کنید. و سومین نوع اعتماد به نفس، که مهم ترین آن ها نیز است، اعتماد به نفس روحی و معنوی است. اعتماد به نفس روحی و معنوی، همان اعتماد و ایمان شما به جهان هستی و کل آفرینش و موجودات است. ایمان روحی به این که زندگی، هدف و نهایتی مثبت در پی دارد و شما به خاطر هدفی که این جا هستید و زندگی هفتاد، هشتاد یا نود ساله تان روی این کره خاکی هدف و مقصودی را دنبال می کند.


چگونه اعتماد به نفس رفتاری را در خود بالا ببریم؟
1. اعتماد و ایمان به توانایی در عمل کردن
برای مثال، یکی از رویاهای شما این است که کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید. اعتماد به نفس رفتاری آن است که بدانید و باور داشته باشید که بی گمان برای آن اقدامی صورت خواهید داد و پنج سال آینده زندگی خود را فقط به حرف زدن درباره آن سپری نخواهید کرد.
2. اعتماد و ایمان به اینکه پشتکار خواهید داشت و پیوسته به اقدام های خود ادامه خواهید داد تا به نتیجه مطلوب برسید.
بسیاری از ما اولین قدم را برای تحقق هدفی به خصوص برداشته ایم، اما قبل از نتیجه نهایی، تلاش خود را متوقف می کنیم. زیرا می ترسیم ادامه دهیم یا خسته شده و جا می زنیم یا این که نامنظم و نامتمرکز می شویم. اعتماد به نفس رفتاری به این معناست که نه فقط برنامه ریزی کنیم و دست به کار شویم، بلکه در راه رسیدن به هدف خود، استمرار، مداومت و پشتکار داشته باشیم.
3. اعتماد و ایمان به توانایی خود در از سر راه برد اشتن موانع و مشکل ها
برخی از ما، عادت کرده ایم که هنگام پیشرفت به محض شروع مشکل ها و مانع ها به راحتی جا بزنیم و از میدان به در رویم. اما راه رسیدن به هر هدف، همواره مملو و سرشار از مشکل و موانع است. اعتماد به نفس رفتاری به این معناست که هنگام برخورد با مشکل ها به خود بگویید: بسیار خب، انتظارش را هم داشتم. حالا می دانم با آن چه کار کنم و سپس آستین هایتان را بالا می زنید و از کلیه منابع و توان خود استفاده می کنید.
4. اعتماد به ایمان کامل داشتن به این که توانایی آن را دارید تا در صورت لزوم از دیگران کمک بخواهید.
بسیاری از ما، با لجبازی چنین فکر می کنیم که باید به رویاهایمان به تنهایی و بی هیچ کمک خارجی، جامه عمل بپوشانیم و اگر تقاضای کمک و همراهی کنیم، موفقیتمان کوچک ترین ارزشی ندارد و به حساب نخواهد آمد. این یکی از بدترین راه های تخریب موفقیت به دست آمده و تضعیف اعتماد به نفس است. اگر بدانید چه تعداد زیادی از دوستان و آشنایتان خوشحال خواهند شد از این که به شما کمک کنند تا به اهداف و رویاهای خود برسید، تعجب خواهید کرد. از این گونه منابع خود فهرستی تهیه کنید تا بتوانید هربار که به ستوه آمدید به آنان تلفن بزنید یا برایشان ایمیل بفرستید تا تشویق حمایتی را که لازم دارید فوری دریافت کنید.


چگونه اعتماد به نفس احساسی-عاطفی خود را افزایش دهیم؟
1. اعتماد و ایمان داشتن به این که احساسات خود را می فهمید، درک می کنید و با آن ها در تماس هستید.
اجساسات خود را شناسایی کنید و بفهمید در هر لحظه چه احساسی دارید. بی شک خلق و حفظ روابط اساسی، عاطفی و صمیمی سالم بدون وجود داشتن اعتماد به نفس احساسی، امری بسیار مشکل و ناممکن خواهد بود.
2. اعتماد و ایمان داشتن به این که می توانید احساسات خود را بیان کنید و آن چه در درونتان است بیرون بریزید.
این که بدانیم چه احساسی را تجربه می کنیم فقط اولین گام برای رسیدن به اعتماد به نفس احساسی و عاطفی است. دومین قدم آن است که بتوانیم احساسات را به شیوه ای مناسب و شایسته با طرفین درگیر در میان بگذاریم و بیان کنیم.
3. اعتماد و ایمان داشتن به توانایی  در برقراری ارتباط دوستانه، محبت آمیز و با معنی با دیگر انسان ها.
آموختن برقراری ارتباط موثر و دوستانه با دیگر همسفرانمان روی این کره خاکی، بخش ضروری و جدایی ناپذیر از اعتماد به نفس احساسی و عاطفی ما را تشکیل می دهد. اعتماد داشتن به توانایی های خود در برقراری ارتباط با دیگران، آن هم به طریقی که برای هر دو طرف مفید و سودمند باشد، هم به افزایش اعتماد به نفس احساسی شما منجر خواهد شد و هم عشق، رضایت و غنای بیشتری را برای زندگی تان به ارمغان خواهد آورد.
4. اعتماد و ایمان داشتن به این که می توانید عشق، درک متقابل عشق و شور و حرارت را در همه موقعیت های زندگی خود، به خصوص موقعیت های دشوار بیابید و از آن بهره جویید.
این کافی نیست که فقط احساسات خود را بشناسیم، بفهمیم یا حتی ابراز کنیم. باید به خود اعتماد داشته باشید که می توانید خود را از لا به لای کلاف سردرگم احساسات به سلامت به منزل مقصود برسانید و عمیق ترین حقایق احساستتان را کشف کنید. هنگامی که به خود اعتماد دارید و می دانید که حتما از عهده این کار بر می آیید دیگر خود را قربانی احساسات و عواطف یا اتفاقات و پیش آمدهای زندگی خویش و دور و اطرافتان تلقی نمی کنید و در عوض احساس می کنید که همواره از دورن به منبعی بی کران از روشنی و عشق و شور زندگی متصل هستید.
5. اعتماد و ایمان داشتن به این که چیزهای ارزشمند و فوق العاده ای برای تقدیم کردن به دیگر انسان ها دارید.
شناخت خویش و آن چه برای تقدیم به جهان و جهانیان دارید، بخشی از اعتماد به نفس احساسی و عاطفی شما را تشکیل می دهد. هنگامی که منحصر به فرد بودن خود را درک کنید و آن را محترم و گرامی بدارید، در می یابید که تا چه حدی برای آنان که شما می شناسند، با ارزش و بی همتا هستید.


چگونه اعتماد به نفس روحی-معنوی را در خود تقویت کنیم؟
1. اعتماد و ایمان داشتن به این که جهان هستی و موجودات پدیده هایی اسرارآمیز و اعجاز گونه اند که همواره رو به تحول و تکامل دارند و جریان هستی خود به خود، به سوی خوبی و کمال پیش می رود.
اعتماد به نفس معنوی از این درک برخواسته است که کل هستی همواره در جهت و مسیر مثبت امتداد دارد. اعتماد به نفس معنوی ایمان به این حقیقت است که زندگی شما نیز مانند کل حیات به موازات همین جهت مثبت و خیر در حرکت هست. حتی اگر در برخی اوقات این هدفمندی و مثبت بودن از دید و نظر شما پنهان باشد.
2. اعتماد و ایمان داشتن به نظم برتر هستی و ایمان به این که معنی و مفهومی در آن نهفته است.
اگر برداشت و احساس شما این باشد که در دنیایی آشفته و مجنون و مغشوش زندگی می کنید که هیچ گونه قانون مندی و نظمی ندارد، اعتماد به نفس معنوی چندانی نخواهید داشت. از دید چنین انسانی همه چیز کور کورانه و تصادفی به وقوع می پیوندد. از این رو، او هرگز نمی تواند احساس امنیت داشته باشد. اعتماد به نفس معنوی زمانی به دست می آید که شما مکانیزم منظم چرخه های طبیعت و خلقت را مشاهده کرده و به این حقیقت پی ببرید که هوشی برتر از واقعیت وجودی، ما را طراحی و سازمان دهی کرده که تصور آن در هیچ مخیله ای نیز نمی گنجد. حضور این هوش غالب و برتر در جزییات و ظرایف ساخت و خلقت از پَر یک پرنده گرفته تا چرخش ستارگان و اجرام آسمانی و کهکشان ها به دور یکدیگر، کاملا نمود داشته و به چشم می خورد.
3. اعتماد و ایمان داشتن به این که شما نیز انسانی هستید که مظهر، نمود و مخلوقی از خداوند، روح و هوش برتر یا هر چیز دیگری که آن را مسئول و مبدا آفرینش و خلقت جهان هستی می دانید، هستید.
اگر ژرف به آن فکر کنید، فقط حضور و وجود شما نیز یک اعجاز هست. شما خود را به فرم کنونی تان می شناسید و می دانید که هستید و وجود دارید. خودآگاهی شما جایی در درون جسم فیزیکی تان جای داده شده است. شما می آموزید، احساس و رشد می کنید و عشق می ورزید. شما در نهایت به هر ترتیب هم که باشد اینجایید و از این مکان، که آن را زمین می نامیم، دیدن می کنید. شما ظهور، بروز و نمودی منحصر به فرد از هرکس و یا هرچیزی هستید که تمامی آن چه را که هست، بود و خواهد بود، خلق کرده و خواهد کرد. آیا این یک معجزه نیست؟
به عنوان جزیی از کُل شما خود نیز واجد تمامی عظمت و شکوهی هستید که هرگاه به کوهی سربه فلک کشیده خیره شده اید در آن می بینید، می ستایید و تحسین می کنید. شما خود نیز تمامی زیبایی هایی را که در غروب خورشید می یابید دارید و حاوی بخشی از توانایی هایی هستید که شما را در ابتدا خلق کرده اند. اعتماد به نفس معنوی برخواسته از این حقیقت است که به یاد بیاوردید چه کسی هستید. آن هم فراتر از بدن و جسم فیزیکی، شخصیت، ماسک ها و صورتک هایی که بر چهره می زنید. این اعتماد به نفس برخواسته و نشئت گرفته از گرامی داشت و بزرگ داشت خودتان است به عنوان یکی از معجزه های خلقت.بیشتر بخوانید

آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


ده نکته کاربردی برای مدیران موفق

چگونه مدیری موفق باشیم؟ وظایف مدیران عالی در تفکر استراتژیک و توسعه و ارتقای اهداف بلندمدت سازم

ادامه مطلب

بکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی دارد

آشنایی با بکس بادیبکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی داردابزار آلات بادی، ابزارآلات قدرتمندی هستند

ادامه مطلب

غادة السمان در چند سطر

غادة السمان در چند سطرنویسنده، شاعر و یکی از بنیان‌گذاران شعر نو در ادبیات عربمتولد سال 1942، دمشق،

ادامه مطلب

معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا به دنبال ایده‌های خلاقانه برای چیدمان گل در خانه و محل کار خود هستید؟ اگر می‌خواهید به دکور

ادامه مطلب


امروز : 676
دیروز : 3037
هفته گذشته : 25439
ماه : 127461
کل بازدید : 8685143
کاربران آنلاین : 13کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.