menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : نگهداری گیاهان با استفاده از کود
نگهداری گیاهان با استفاده از کود

نگهداری از گیاه: کود

شما می‌دانید که گیاه جدیدتان به نور مناسب و آب کافی احتیاج دارد اما درمورد کود چه می‌دانید؟ هرچند استفاده از آن در طولانی مدت برای گیاه مفید است، اما به هیچ وجه یک نیاز روزانه یا یک ویتامینِ درمانی برای همه‌ی دردها نیست. بیایید با دقت بیشتری انواع گوناگون کود، زمان استفاده و منع استفاده از آن را بررسی کنیم.

کود یک ماده غذایی کامل برای رشد گیاه شما نیست

این تصور غلط است که تنها با کود دادن به گیاهان، گیاه به خوبی  رشده کرده و سرسبز می ماند! گیاهان مواد غذایی مورد نیازشان را با استفاده از نور در طول فرآیندی به نام فتوسنتز تولید می‌کنند. کود بیشتر شبیه ویتامینی است که هر از چند گاهی برای تقویت سلامتی‌تان می‌خورید (اساسا مخلوطی از مواد معدنی است). مواد معدنی موجود در خاک با هر بار آبدهى شما آزاد می‌شوند تا گیاه‌تان بتواند تمام آن مواد مغذی را جذب کند. مواد معدنی اضافى حاصل از کود توسط گیاه‌تان جذب نمی‌شود و حتی می‌تواند به گیاه صدمه وارد کند.

مزیت کود چیست؟

میزان مواد مغذی ضروری در خاک‌تان در نهایت کم می‌شود و کود جایگزین آن مواد می‌شود. شما نیاز پیدا خواهید کرد که مواد مغذی را به وسیله‌ی کود به خاک برگردانید تا میزان این مواد در خاک افزایش یابد و گیاه‌تان سالم بماند. اگر صاحب گیاهی مانند ارکیده هستید که به جای خاک در پیت ماس و تراشه‌های پوست درخت کاشته می‌شود، نیاز پیدا خواهید کرد که کمتر از کود استفاده کنید زیرا ارکیده‌ها epiphytes (گیاهی که بر گیاه دیگر می‌روید و برای پشتیبانی وابسته آن است نه برای غذا) هستند. گیاهانی که تازه به گلدان منتقل شده‌اند و گیاهانی که با نور کم سازگارند نیازی به کود نخواهند داشت. و مسلما گیاهان مرده هم نیازی به کود ندارند. در این زمینه نیازی به نگرانی نیست؛ زمان مناسبی است که گیاه جدید تهیه کنید.

چگونه انتخاب کنیم؟

زمانی که دنبال کود می‌گردید، اسم برند مهم نیست. چیزی که مهم است درصد N-P-K است. N به معنای نیتروژن، P به معنای فسفر و P به معنای پتاسیم مواد مغذی کلیدی هستند که گیاه شما به آن‌‌ها احتیاج دارد. N-P-K چیزی شبیه به ١٥-٣٠-١٥ خواهد‌بود. کود‌هایی که درصد N-P-K بالاتری دارند نسبت به کودهایی که درصد پایین‌تری دارند، بسیار متراکم‌تر هستند. این مسئله می‌تواند شامل کلسیم، منیزیم، بور، آهن، زینک، گوگرد، نیکل، منگنز، مس و مولیبدن باشد. هر ماده مغذی یک نقش را در فرآیند آنزیمی، سلولی و رشدی گیاه انجام می‌دهد.

جامد، مایع، آلی

کود‌ها در اشکال مختلفی عرضه می‌شوند: مایع یا پودر، پلت‌های رهش کنترل یا آلی. کودهای مایع و پودری رایج‌ترین، مقرون به صرفه‌ترین و اسان مصرف‌ترین هستند. همچنین وابسته به نیاز گیاه‌تان می‌توانید این کودها را با استفاده از مقدار کم یا زیادی از آب رقیق کنید.  پلت‌های رهش کنترل دوام طولانی دارند (تقریبا ۶-۳ ماه) و با هر دفعه آبدهی میزان کمی مواد مغذی آزاد می‌کنند، اما در این صورت ممکن است که با خطر کوددهی بیش از اندازه روبرو شوید. برای این مسئله یک راه‌حل فوری در ذهن داشته‌باشید. کود‌های شیمیایی از مواد معدنی اساسی ساخته می‌شوند و میزان مواد مغذی ماکرو و میکرو به کار رفته در این نوع کود‌ها تقریبا به خوبی تنظیم شده‌است. همچنین آن‌ها متراکم‌تر و معمولا مقرون به صرفه‌تر هستند. کود‌های آلی حاوی  تمامی عناصر طبيعى هستند و از همه‌ کودها ضعیف‌ترند. کود‌های آلی مشخصا حاوی موجودات تجزیه‌کننده هستند پس طبیعتا بوی  بدی می‌دهند. مطمئن شوید که موجودات در کود این خصوصیات را دارند: ۱. ارزش این بوی بد را دارند ۲. میزان مناسبی از مواد مغذی را برای گیاه‌تان فراهم می‌کنند. می‌توانید خودتان کود آلی را بسازید و یا برای جلوگیری از ریخت ‌و پاش به صورت آماده تهیه کنید. کود آلی ممکن است یک مقدار گران‌تر باشد اما یک جایگزین عاری از مواد شیمیایی است.

کودهای شیمیایی و آلی یک کار را به روش‌های متفاوت انجام می‌دهند: رساندن نیترات‌ها، یون‌های پتاسیم و فسفات‌ها به گیاه. لزوما یکی از کود‌ها نسبت به دیگری برتری ندارد، اما اگر روش زندگی‌تان سالم و سبز است کود آلی را انتخاب کنید. مسئله تراز اولویت شخصی است (هم میل شما هم نیاز‌ گیاهان‌تان).

شش راه‌حل سریع برای کوددهی

نکته ۱. بهار مناسب‌ترین فصل برای کوددهی گیاه است زیرا بیشترین رشد در این زمان اتفاق می‌افتد. گیاهانی که سریع‌تر رشد می‌کنند مانند بگونیا، نسبت به گیاهانی که رشد آهسته‌تری دارند مانند کاکتوس و گیاه خواب (به عبارت دیگر همه‌ گیاهان در زمستان) نیاز به کوددهی بیشتری دارند.

نکته ۲. کودتان را رقیق کنید. همیشه کوددهی زیر حد معمول از کوددهی بیش از اندازه بهتر است. اگر خاک کمبود مواد مغذی دارد و شما یک سال یا بیشتر است که آن را کوددهی نکرده‌اید، با آب کمتری اضافه کردن می‌توانید قدرت کود را بالا ببرید.

نکته ۳. گیاهانی که به ما میوه و گل می‌دهند، در طول زندگی‌شان نیاز به کوددهی بیشتری دارند. زمانی که ما میوه‌ها یا گل‌ها را می‌چینیم، مواد مغذی را از گیاه می‌گیریم و باید آن را جایگزین کنیم.

نکته ۴. از مقادیر N-P-K مطلع باشید. این میزان مواد مغذی ماکرویی است که گیاه شما احتیاج دارد و باید در کود شما موجود باشد. چیزی شبیه ۱۰-۱۵-۱۰ است. اگر روی بسته کود چنین چیزی را مشاهده نمی‌کنید، فورا کود دیگری پیدا کنید.

نکته ۵.  مواد مغذی میکرو دقیقا به میزان مواد مغذی ماکرو مهم هستند، فقط گیاهان به مقدار کمتری از آن‌ها نیاز دارند. آن‌ها در کودها وجود دارند و این عالی است زیرا نقش مهمی در عملکردهای آنزیمی، سلولی و رشدی گیاه دارند.

نکته ۶. کودهای آلی یا شیمیایی؟ انتخاب خودتان است. اطمینان حاصل کنید که کود آلی شما میزان مناسبی از مواد مغذی را برای گیاه‌تان فراهم می‌سازد. میزان مواد مغذی ماکرو و میکرو به کار رفته در کودهای شیمیایی تقریبا به خوبی تنظیم شده‌است و نتیجتا ممکن است بهترین انتخاب شما باشند، مخصوصا اگر قضیه کود برای‌تان تازگی دارد.


بیشتر بخوانید:

نگهداری گیاهانی که به نور کمی نیاز دارند


آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


ده نکته کاربردی برای مدیران موفق

چگونه مدیری موفق باشیم؟ وظایف مدیران عالی در تفکر استراتژیک و توسعه و ارتقای اهداف بلندمدت سازم

ادامه مطلب

بکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی دارد

آشنایی با بکس بادیبکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی داردابزار آلات بادی، ابزارآلات قدرتمندی هستند

ادامه مطلب

غادة السمان در چند سطر

غادة السمان در چند سطرنویسنده، شاعر و یکی از بنیان‌گذاران شعر نو در ادبیات عربمتولد سال 1942، دمشق،

ادامه مطلب

معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا به دنبال ایده‌های خلاقانه برای چیدمان گل در خانه و محل کار خود هستید؟ اگر می‌خواهید به دکور

ادامه مطلب


امروز : 572
دیروز : 3037
هفته گذشته : 25335
ماه : 127357
کل بازدید : 8685039
کاربران آنلاین : 5کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.