menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : درمان کوید-19 در خانه: نکاتی برای مراقبت از شما و دیگران
درمان کوید-19 در خانه: نکاتی برای مراقبت از شما و دیگران

درمان کوید-19 در خانه: نکاتی برای مراقبت از شما و دیگران

مراقبت از فرد مبتلا به کوید-19 در خانه؟ یا مراقبت از خودتان در خانه؟ بدانید که چه زمانی مراقبت اورژانسی نیاز است و برای جلوگیری از شیوع عفونت چه کارهایی می‌توانید انجام‌ دهید.

اگر به بیماری کرونا 2019 (کوید-19) مبتلا هستید و در خانه از خودتان مراقبت می‌کنید یا مراقب عزیزتان که به کوید-19 مبتلاست هستید، ممکن است سوالاتی داشته‌ باشید. چه زمانی نیاز به مراقبت‌ اورژانسی است؟ چه مدت قرنطینه لازم است؟ برای جلوگیری از گسترش میکروب‌ها چه می‌توان کرد؟ چگونه می‌توانید از عزیزتان مراقبت کنید و استرس خود را کنترل کنید؟ تمام چیزی که نیاز است بدانید اینجاست.


 

درمان خانگی

اکثر افرادی که به کوید-19 مبتلا می‌شوند تنها بیماری خفیفی را تجربه می‌کنند و می‌توانند در خانه بهبود یابند. علائم بیماری ممکن است تا چندین روز باقی بمانند و افراد مبتلا ممکن است بعد از حدود یک هفته رو به بهبودی بروند. درمان با هدف درمان این علائم انجام می‌شود و شامل استراحت، نوشیدن مایعت و خوردن مسکن است.

از توصیه‌های پزشک درباره‌ی مراقبت و قرنطینه‌ی خانگی برای خودتان یا عزیزانتان پیروی کنید. اگر سوالی راجع به درمان‌ها داشتید با پزشک صحبت کنید. به فرد بیمار در خرید مواد غذایی و دارو کمک کنید و اگر نیاز بود از حیوان خانگی او نگهداری کنید.

این امر هم مهم است که در نظر بگیرید چگونه مراقبت از یک فرد بیمار ممکن است سلامت شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر شما سن بالایی دارید یا شرایط پزشکی خاصی مثل بیماری قلبی یا ریوی یا دیابت دارید، ممکن است در معرض خطر بالایی برای ابتلا به کوید-19 باشید. بهتر است خودتان را از فرد بیمار دور نگه دارید و فرد دیگری را برای مراقبت از او پیدا کنید.

 

 

علائم هشداردهنده‌ی اورژانسی

با دقت خودتان یا عزیزتان را تحت نظر بگیرید و مراقب علائمی که بدتر می‌شوند باشید. اگر علائم در حال بدتر شدن به نظر می‌آیند، با پزشک تماس بگیرید.

اگر در شما یا فرد مبتلا به کوید-19 علائم هشداردهنده‌ی اورژانسی ظهور کرد، سریعاً مراقبت پزشکی نیاز است. در صورتی که نتوانستید فرد بیمار را بیدار کنید یا مشاهده‌ی هرگونه علائم هشداردهنده‌ی اورژانسی از جمله موارد زیر، با 115 یا شماره‌ی اورژانس محله‌ی خود تماس بگیرید.

مشکل در تنفس

درد یا فشار مداوم در قفسه‌ی سینه

سردرگمی جدید

لب‌ها یا صورت مایل به آبی

ناتوانی در بیدار ماندن

 

محافظت از دیگران اگر شما بیمار هستید

اگر شما به کوید-19 مبتلا هستید، می‌توانید به جلوگیری از شیوع عفونت این ویروس کمک کنید.

برای کار، تحصیل و یا حضور در مکان‌های عمومی از خانه خارج نشوید، مگر اینکه برای تهیه دارو باشد.

از استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی یا تاکسی گرفتن با دیگر افراد خودداری کنید.

 خودتان را در یک اتاق قرنطینه کنید و تا حد امکان از خانواده و بقیه‌ی مردم دور بمانید. این یعنی در اتاق خودتان غذا بخورید. برای تهویه‌ی هوا پنجره‌ها را باز بگذارید. اگر امکان دارد از یک سرویس بهداشتی جداگانه استفاده کنید.

تا حد امکان در فضاهای مشترک خانه حضور پیدا نکنید و وقتی هم که در آنها هستید سعی کنید کمترین حرکت را داشته باشید. هوای آشپزخانه و دیگر فضاهای مشترک خانه را به خوبی تهویه شده نگه دارید. حداقل دو متر از بقیه‌ی اعضای خانواده فاصله بگیرید.

سطوحی که در اتاق و سرویس بهداشتی مجزای شما اغلب لمس می‌شوند مانند دستگیره‌های در، کلید چراغ‌ها، وسایل برقی و پیشخوان‌ها را هرروز تمیز کنید.

از استفاده‌ی مشترک از وسایل خانگی مانند ظرف، حوله، ملحفه و وسایل برقی خودداری کنید.

وقتی در مجاورت دیگران هستید از ماسک صورت استفاده کنید. ماسک را هرروز عوض کنید.

اگر امکان استفاده از ماسک ندارید، هنگام سرفه یا عطسه، جلوی دهان و بینی خود را با دستمال یا آرنجتان بگیرید. سپس دستمال کاغذی را دور بیاندازید یا دستمال پارچه‌ای را بشورید.

به طور مداوم دستانتان را حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید یا از مواد ضدعفونی کننده الکلی دست که حداقل 60% الکل دارند استفاده کنید.

 

محافظت از خودتان به هنگام مراقبت از فردی مبتلا به کوید-19

برای محافظت از خودتان به هنگام مراقبت از فردی مبتلا به کوید-19، مراکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا و سازمان سلامت جهانی توصیه می‌کنند:

دستانتان را تمیز و دور از صورتتان نگه دارید. به صورت مداوم دستانتان را حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید، مخصوصاً بعد از تماس نزدیک یا حضور در یک اتاق با فرد بیمار. اگر آب و صابون در دسترس نبود، از ضدعفونی کننده‌ی دست با حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید. از دست زدن به چشم‌ها، بیتی و دهانتان خودداری کنید.

ماسک صورت بزنید. اگر لازم است که با فردی که بیمار است در یک اتاق باشید و او قادر به استفاده از ماسک صورت نیست، شما ماسک بزنید. حداقل دو متر از فرد بیمار فاصله بگیرید. هنگام استفاده از ماسک به آن دست نزنید. اگر ماسکتان خیس یا کثیف شد، آن را با ماسکی خشک و تمیز جایگزین کنید. ماسک استفاده‌شده را دور بیاندازید و دستانتان را بشویید.

منزلتان را به طور مداوم تمیز کنید. هرروز از اسپری‌های تمیزکننده یا پارچه برای تمیز کردن سطوحی که اغلب دست می‌خوردن استفاده کنید، از جمله پیشخوان‌ها، روی میزها و دستگیره‌‌‌‌ی درها. از تمیز کردن اتاق یا سرویس بهداشتی مجزای فرد بیمار خودداری کنید. برای استفاده‌ی فرد بیمار ملحفه و ظروف مجزایی را کنار بگذارید.

مراقب شست‌وشوی لباس‌ها باشید. لباس‌های کثیف را نتکانید. از پودر لباسشویی معمولی برای شستن لباس‌های فرد بیمار استفاده کنید. ماشین لباسشویی را روی گرمترین دمای ممکن تنظیم کنید. بعد از انداختن لباس‌ها در ماشین دست‌های خود را بشویید. لباس‌ها را کاملاً خشک کنید. اگر لباس‌هایی را می‌شویید که توسط فرد بیمار کثیف شده‌اند، دستکش‌ یکبار مصرف بپوشید و لباس‌ها را از خود دور نگه دارید. بعد از درآوردن دستکش‌ها دستان خود را بشویید. دستکش‌ها و ماسک‌های کثیف را در سطل زباله‌ی دردار در اتاق فرد بیمار بیاندازید. لباس‌ها را شسته و ضدعفونی کنید و بعد از آن دستان خود را بشویید.

مراقب ظروف باشید. هنگام دست زدن به ظروف یا لیوان‌های فرد بیمار از دستکش استفاده کنید. ظروف را با صابون و آب داغ یا در ماشین ظرفشویی بشویید. بعد از دست زدن به ظروف یا درآوردن دستکش‌ها، دستان خود را بشویید.

از تماس مستقیم با مایعات بدنی فرد بیمار خودداری کنید. هنگام مراقبت از دهان و دندان یا تماس با مدفوع، ادرار یا سایر مواد زائد از دستکش یکبارمصرف و ماسک صورت استفاده کنید. قبل و بعد از درآوردن دستکش‌ها و ماسک دستان خود را بشویید. ماسک یا دستکش‌هایتان را دوباره استفاده نکنید.

ملاقات کننده‌های غیرضروری را به خانه راه ندهید. اجازه ندهید تا زمان بهبودی کامل فرد بیمار و از بین رفتن کامل علائم کوید-19، مهمان به منزلتان بیاید.

 

اتمام قرنطینه

با پزشکتان صحبت کنید و از او راجع به زمان اتمام قرنطینه‌ی خانگی بپرسید، مخصوصاً اگر سیستم ایمنی بدنتان ضعیف شده‌است. مراکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه می‌کنند بعد از اینکه فکر می‌کنید یا می‌دانید که به کوید-19 مبتلا شده‌اید، از راهنمایی‌های زیر برای اتمام قرنطینه‌ی خانگی پیروی کنید:

اگر نمی‌خواهید تست بدهید تا بفهمید هنوز بیماریتان واگیردار است یا نه، شما می‌توانید از اتاق یا خانه‌ی بیماریتان خارج شوید اگر حداقل 10 روز از شروع علائمتان گذشته باشد، حداقل 24 ساعت را بدون تب و بدون استفاده از داروهای تب‌بر گذرانده باشید و بقیه‌ی علائم هم رو به بهبودی باشند. نداشتن حس بویایی و چشایی ممکن است تا هفته‌ها یا حتی ماه‌ها بعد از بهبودی باقی بماند ولی نباید پایان قرنطینه را به تأخیر بیاندازد.

اگر می‌خواهید تست بدهید تا بفهمید هنوز بیماریتان واگیردار است یا نه، پزشکتان با توجه به نتیجه‌ی آزمایش به شما خواهد گفت چه زمانی می‌توانید در مجاورت دیگران باشید. اغلب افراد برای فهمیدن اینکه چه زمانی می‌توانند در بین دیگران باشند، نیازی به آزمایش ندارند.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه می‌کنند که به عنوان مراقب فرد بیمار، شما خودتان را 14 روز قرنطینه کنید و حواستان به علائم و نشانه‌های رایج مانند تب، سرفه یا تنگی نفس باشید. گزینه‌های دیگر از این قبیل‌اند: اتمام قرنطینه بعد از 10 روز، بدون تست دادن، در صورت عدم مشاهده‌ی علائم یا اتمام قرنطینه بعد از 7 روز اگر تست دهید و نتیجه‌ی آن منفی باشد. اگرچه باید تا 14 روز حواستان به ظهور علائم باشد.

 

کنار آمدن با استرس مراقبت از بیمار

در حالیکه خودتان یا عزیزتان در حال بهبودی هستید، به دنبال حمایت احساسی باشید. از طریق پیام دادن، تماس تلفنی یا تصویری با دیگران در ارتباط باشید. نگرانی‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. از خواندن بیش از حد اخبار کوید-19 خودداری کنید. استراحت کنید و بر فعالیت‌های لذت‌بخش تمرکز کنید، مانند مطالعه، تماشای فیلم یا بازی‌های آنلاین.

در حالیکه از عزیزتان که مبتلا به کوید-19 است مراقبت می‌کنید، ممکن است دچار استرس و نگرانی باشید. ممکن است نگران سلامتی خودتان و فرد بیمار باشید. این ممکن است بر خوردن، خوابیدن و تمرکز شما، همچنین بدتر شدن بیماری‌های مزمن تأثیر بگذارد. این امر همچنین ممکن است مصرف الکل، سیگار یا مواد دیگر را افزایش دهد.

اگر بیماری روانی خاصی مانند اضطراب یا افسردگی دارید، به درمان خود ادامه دهید . اگر شرایطتان رو به بدتر شدن رفت، با پزشک یا متخصص سلامت روانی خود تماس بگیرید.

 

برای مراقبت از خودتان، این مراحل را دنبال کنید:

یک روال روزانه را حفظ کنید، مثل دوش گرفتن و لباس پوشیدن.

از اخبار کوید-19 فاصله بگیرید، از جمله شبکه‌های اجتماعی.

وعده‌های سالم بخورید و آب فراوان.

ورزش کنید.

خواب کافی داشته باشید.

از مصرف مواد و الکل خودداری کنید.

حرکات کششی انجام دهید، نفس عمیق بکشید و مدیتیشن انجام دهید.

بر فعالیت‌های لذت‌بخش تمرکز کنید.

با دیگران در ارتباط باشید و احساسات خود را به اشتراک بگذارید.

 

مراقبت از خودتان می‌تواند به کنار آمدن با استرس کمک کند. این کار همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا در روند بهبود عزیزتان حامی او باشید.


آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


ده نکته کاربردی برای مدیران موفق

چگونه مدیری موفق باشیم؟ وظایف مدیران عالی در تفکر استراتژیک و توسعه و ارتقای اهداف بلندمدت سازم

ادامه مطلب

بکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی دارد

آشنایی با بکس بادیبکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی داردابزار آلات بادی، ابزارآلات قدرتمندی هستند

ادامه مطلب

غادة السمان در چند سطر

غادة السمان در چند سطرنویسنده، شاعر و یکی از بنیان‌گذاران شعر نو در ادبیات عربمتولد سال 1942، دمشق،

ادامه مطلب

معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا به دنبال ایده‌های خلاقانه برای چیدمان گل در خانه و محل کار خود هستید؟ اگر می‌خواهید به دکور

ادامه مطلب


امروز : 435
دیروز : 3037
هفته گذشته : 25198
ماه : 127220
کل بازدید : 8684902
کاربران آنلاین : 6کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.