menu menu menu گروه کالا و خدمات
عنوان مقاله : مراقبت خوب از چشمان خود را هرگز فراموش نکنیم
مراقبت خوب از چشمان خود را هرگز فراموش نکنیم

مراجعهی منظم به متخصصان درمانی چشم برای جلوگیری از مشکلات بینایی یا کاهش آن مهم است.

مشکلات متداول چشمی شامل تاری دید، هاله، نقطهی کور[1] و شناورها است. تاری دید به از دست دادن وضوح دید و ناتوانی در دیدن جزئیات ریز اشاره دارد. نقطهی کور که اسکوتوم[2] نامیده میشود، «سوراخهای» تاریکی در میدان بینایی است که در آن چیزی را نمیتوان دید. شناورها ذرات کوچکی از پروتئین یا مواد دیگر هستند که در قسمت ژلمانند شفاف چشم شناورند. این مسائل میتوانند از خرابی خود چشم، شرایطی از بدن مانند پیری یا دیابت یا دارو باشد.

منتظر نمانید

اغلب، افرادی که مشکلات بینایی دارند مدت بسیار زیادی قبل از انجام معاینهی چشم منتظر میمانند. اگر هر تغییری در بینایی دارید، توسط یک متخصص مراقبت از چشم آن را بررسی کنید. تنها یک متخصص درمانی چشم میتواند مشکلات جدی بینایی مانند گلوکوم[3] یا رتینوپاتی دیابتی[4] را در مرحلهای شناسایی کند که قابل درمان باشد.دستههای اصلی متخصصان چشم عبارتند از:

عینکسازها[5]. آنها عینک توزیع میکنند و مشکلات بینایی را تشخیص نمیدهند.

بیناییسنجها[6]. اینها ارائهدهندگان خدمات بهداشتی و درمانی چشم هستند که معاینات چشم را انجام میدهند و بیماری چشم را تشخیص میدهند. آنها عینک و لنزهای تماسی و داروی چشم برای درمان بیماریها تجویز میکنند.

چشمپزشکها[7]. اینها پزشکانی هستند که بیماریهایی را که بر چشمها اثر میگذارند، تشخیص میدهند و درمان میکنند. و آنها جراحی انجام میدهند. این ارائهدهندگان خدمات بهداشتی و درمانی ممکن است خدمات معمولِ مراقب از بینایی مانند تجویز عینک و لنزهای تماسی هم ارائه دهند.

ارائهدهندگان مراقبتهای اولیه[8]. گاهی اوقات یک مشکل چشمی بخشی از یک مشکل سلامتی کلی است. در این مواقع، ارائهدهندهی مراقبتهای اولیهی شما نیز باید در جریان قرار بگیرد.

علائمی که باید مراقب آن باشیم

علائم زیر حتی اگر موقت باشند، به این معناست که شما باید بلافاصله به یک متخصص مراقبت از چشم مراجعه کنید:

چشم قرمز و دردناک یا درد یک چشم، وضعیتی اضطراری است.

از دست دادن جزئی یا کلی بینایی در یک یا هر دو چشم.

دوبینی.

نقاط کور، هالههای پیرامون نور یا نواحی بینایی تحریفشده.

احساس اینکه سایه یا پردهای در سراسر میدان بینایی شما کشیده شده است.

آسیبی بر چشم یا استخوان اطراف چشم.

این علائم به این معناست که شما باید سریع به یک متخصص مراقبت از چشم مراجعه کنید:

مشکل داشتن در دیدن اشیا در کنارههای میدان بینایی خود.

مشکل داشتن در دیدن در شب یا هنگام مطالعه.

اشیا کمتر تیز هستند. مشکل داشتن در گفتن تفاوت بین رنگها.

تاری اشیای دور یا نزدیک. خارش یا مایع از چشم شما.

مراقبت از بینایی

طبق انجمن بیناییسنجی امریکا[9] همهی افراد باید هر یک یا دوسال یکبار، یک معاینهی منظم اتساع[10] و بعد از سن 60 سالگی بهصورت سالانه معاینهی اتساع داشته باشند. میتوانید گامهای اساسی زیر را بین بازدیدهای معمول بردارید که ممکن است بینایی شما را حفظ کند یا بهبود ببخشد:

روزانه حداقل 5 وعده میوه و سبزیجات بخورید. سیگار نکشید. هنگام کار با کامپیوتر و دیگر کارهایی که عمدتاً چشمهای شما را درگیر میکنند، استراحت منظم داشته باشید. عینک خود را بزنید. این امری واضح است، اما بسیاری از مردم با افت بینایی کم تا متوسط از سر بیفایدگی یا فراموشی آنرا در خانه یا داخل جیب یا کیف میگذارند. بیرون از خانه عینک آفتابی بزنید. عینک آفتابی بزنید که چشمان شما را در برابر پرتوهای فرابنفش[11] UVA و UVB محافظت میکند. حتی در روزهای ابری هم آنها را بزنید.

برنامهی پیشنهادی برای تمیز کردن و شستن لنزهای تماسی را با دقت دنبال کنید. تاریخچهی چشمی خانوادهی خود را بدانید و این اطلاعات را با ارائهدهندگان خدمات بهداشتی و درمانی خود به اشتراک بگذارید.

اگر فشار خون بالا، کلسترول بالا یا دیابت دارید، مطمئن شوید که این شرایط تحت کنترل هستند.

چکار کنیم؟

طبق انجمن بیناییسنجی آمریکا مشکلات ویژهی بینایی میتوانند از راهحلهای ویژه بهرهمند شوند:

حساسیت به نور شدید. عینک آفتابی انتخاب کنید که 75% تا 90% نور مرئی را مسدود میکند. علاوه بر این، عینکهای آفتابی که 99% تا 100% اشعهی فرابنفشِ A و B را مسدود میکنند به محافظت در برابر آب مروارید کمک میکنند. عینک آفتابی انتخاب کنید که طول موجهای آبی را نیز مسدود میکند. عینکهای تیره را در شب یا در داخل خانه نزنید. این کار باعث میشود چشمها به مرور زمان بیشتر به نور حساس شوند.

خارش، سوزش یا قرمزی چشم.

این علائم ممکن است در نتیجهی وضعیت خشکی چشم معمول پس از 50 سالگی یا تولید مخاط زیاد در افراد مستعد آلرژی به لنز باشد. استفاده از اشک مصنوعی میتواند به خشکی چشم کمک کند. بعضی از مبتلایان به آلرژی میتوانند از جایگزین کردن لنزهای یکبارمصرف یا روزانه کمک بگیرند. مصرفکنندگان لنزهای تماسی و بزرگسال بالای 50 سال با این علائم باید با یک متخصص مراقبت از چشم برای درمان مناسب مشورت کنند.

مشکل با تابش خیرهکننده. اگر تابش چراغ جلو ماشین در شب یک مشکل مداوم است یا در شرایط خواهان بینایی کار میکنید، از متخصص مراقبت از چشم خود دربارهی لنزهای با پوشش ضدبازتاب بپرسید. این میتواند به کاهش تابش خیرهکننده و بازتاب در روز و شب کمک میکند. به یاد داشته باشید که در افراد مسنتر، افزایش احساس خیرگی ممکن است علامت شروع آب مروارید و دلیلی برای معاینهی چشم باشد.

کاهش بینایی در پیری چشم. علاوه بر تجویز لنز عینک جدید، یک اقدام مفید برای چشمهای پیرتر قرار دادن چراغهای بیشتر در خانه و نصب چراغ کار[12] است. لامپهای فلورسنت پربازده انتخاب کنید تا خروجی نور را زیاد کند، در حالی که مصرف انرژی را کاهش میدهد. با روشنایی غیرمستقیم تابش خیرهکننده را حذف کنید.

مشکل با عینک جدید. اگر پس از چند روز استفاده از لنزهای جدید همچنان تاری دید، دوبینی یا مشکلات دیگری دارید، به متخصص مراقبت از چشم خود مراجعه کنید. این مشکل ممکن است با تنظیم قاب یا تجویز برطرف شود.

لکههای آزاردهنده در مقابل چشمان شما. بهطور کلی، دیدن لکه یا شناورها یک تجربهی معمول و بیضرر از پیری است. هرچند دیدن سوسو یا در برخی موارد « شناورها» ممکن است علامت چیز جدیتری مانند رتینوپاتی دیابتی، بیماری شریان کاروتید یا مراحل اولیهی جداشدگی شبکیه باشد. اگر این علائم را دارید با متخصص درمانی خود تماس بگیرید.

[1] Blind spot

نقطه‎ای در شبکیه که نور در آن اثری ندارد و محل خروج عصب باصره از شبکیه است.

[2] Scotoma

بروز لکه‎ی کور در میدان بینایی که ممکن است طبیعی یا غیرطبیعی باشد.

[3] Glaucoma

شرایط افزایش فشار در کره‎ی چشم که باعث از بین رفتن تدریجی بینایی می‎شود.

[4] Diabetic retinopathy

بیماری شبکیه که منجر به اختلال یا از دست دادن بینایی می‎شود.

[5] Optician

فردی که مجاز به تعیین شماره و نوع عینک به‎منظور رفع خطاهای انکسار چشم است.

[6] Optometrist

متخصص اندازه‎گیری نیروی بینایی

[7]  Primary care provider

ophthalmologist [8]    

[9] (American Optometric Association (AOA

ophthalmologist [10] 

افزایش اندازه ی مردمک ها طی معاینه ی چشم برای اینکه پزشک بتواند سلامت عصب بینایی و شبکیه را کاملا بررسی کند. این معاینه برای پیشگیری و درمان بیماری های چشمی که بطور بالقوه می تواند منجر به کاهش بینایی شود حیاتی است.

Ultraviolet rays [11] 

Task lighting [12] 


بیشتر بخوانید:

تغذیه صحیح روند پیری دستگاه بینایی را به تاخیر می اندازد

خداحافظی همیشگی با چین و چروک اطراف چشم


آخرین مقالات

ico جدیدترین مقالات بیشتر


ده نکته کاربردی برای مدیران موفق

چگونه مدیری موفق باشیم؟ وظایف مدیران عالی در تفکر استراتژیک و توسعه و ارتقای اهداف بلندمدت سازم

ادامه مطلب

بکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی دارد

آشنایی با بکس بادیبکس بادی چیست و در چه مواردی کاربردی داردابزار آلات بادی، ابزارآلات قدرتمندی هستند

ادامه مطلب

غادة السمان در چند سطر

غادة السمان در چند سطرنویسنده، شاعر و یکی از بنیان‌گذاران شعر نو در ادبیات عربمتولد سال 1942، دمشق،

ادامه مطلب

معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا به دنبال ایده‌های خلاقانه برای چیدمان گل در خانه و محل کار خود هستید؟ اگر می‌خواهید به دکور

ادامه مطلب


امروز : 481
دیروز : 3037
هفته گذشته : 25244
ماه : 127266
کل بازدید : 8684948
کاربران آنلاین : 5کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.
این سایت صرفاً برای اطلاع‌رسانی کاربران است. لذا هرگونه استفاده‌ی تجاری و تبلیغاتی از محتویات آن ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.